Dallime mes rishikimeve të "Përcaktorët"

Jump to navigation Jump to search
49 bytes added ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
{{StyllaMatricatdhepërcaktorët|Përcaktorët}}
{{dygishta}}Secilës matricë katrore <math>A=[a_{ik}]^n_{1}</math> të rendit <math>n</math> i shoqërohet një dhe vetëm një numër i caktuar i cili quhet <i>përcaktor (determinant) i matricës</i> ose vetëm <i>përcaktor (determinant)</i> dhe shënohet <math>\det A</math> ose <math>\left| A \right|</math>
{{dygishta}}Kështu për shembull:
10.849

edits

Menyja e lëvizjeve