Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Njeri e kufi/1"

Jump to navigation Jump to search
v
{{dygishta}} Tokat e nxehta dhe të shkreta afrikane e përbëjnë 40 për qind të kontinentit. Sahara gjigante, zë gati tërë pjesën veriore - 1 e treta e kontinentit. Pos kësaj, në jug perëndim sipërfaqen e tyre mbi tokë shtrin edhe shkretëtira e ''Nambit'' dhe shkretëtira e ''Kalaharit''.
 
===== Cili lumë afrikanëafrikan është më i gjati? =====
{{dygishta}} Nili. Nili është lumi më i gjatë afrikanëafrikan por edhe më i gjati në tokë. Pas tij vijevjen lumi i ''Zairit'' – Kongos, ''Nigeri'' dhe ''Sambezi''.
 
===== Ku ndodhen "ujëvarat e Tugelës"? =====
4

edits

Menyja e lëvizjeve