Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Ujë e lumë/4"

Jump to navigation Jump to search
 
=====Ku ndodhen lumenjtë në qarkun e ujit të tokës? =====
{{dygishta}} I tërë uji i tokës sillet sibrenda një qarkëqarku ujorë. Avullohet nga oqeanet i pasojë e ngohjes nga dielli, si avull hynë në atmosferë, si re nga fryma shpërndahet mbi sipëraqen e brendëshme të tokës dhe bie si rreshje në tokë. Në tokë mbëidhet si ujë dhe lumenjtë e sjellin prapë në oqeane.
 
=====A ka lumenjë në detë? =====
10.849

edits

Menyja e lëvizjeve