Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Planeti/4"

Jump to navigation Jump to search
541 bytes added ,  14 vjet më parë
 
=====Pse Grinlanda është aq e madhe?=====
{{dygishta}} Në hartat e përpiluara me projektimin cilindrik, paralelet nuk "tubohe" si në globë. Për këtë arsye poli gjeografikë, që në realitet duhej të ishte një pikë e fiksuar, del aq e gjatë sa vetë harta. Për këtë arsye duke i ikur vijës së ekuatorit vije duke u dëftuar kjo veti, dhe kur i afrohemi poleve shohim se sipërfaqja e Grenadës është pasqyruar shumë më e madhe në krahasim me përmasat reale. Ajo na pasqyrohet ashtu që njeriu fiton përshtypjen që Grenada është e madhe sa amerika veriore.
 
=====Pse emrat e vendeve nuk janë të njehsuar?=====
=====Pse mendonin se toka është një rrafshë?=====
10.849

edits

Menyja e lëvizjeve