Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Planeti/1"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
{{dygishta}} Trupat qiellor që sillen rreth yjeve quhen planetë. Toka jonë është një trup i tillë qiellor që sillet rreth e rrotull diellit - një yll i madhësisë mesatare.
 
'''Tekst i trashë'''=====Sa planetë janë?=====
{{'''dygishta}} Për rreth e rrotull diellit, sillen nëntë planetë. Më së afërmi diellit ndodhet Merkuri, pakë më larg ndodhet Afërdita prapa të cilit gjendet Toka jonë, Marsi, Jupiteri, Saturni, Urani, Neptuni dhe në skaj të sistemit diellorë ndodhen edhe disa trupa qiellorë e ndër ta Plutoni deri vonë nga shkencëtarët është llogaritur si planet. Këto planetë, në net të errëta mund të shihen në qiell, si pika ndriçuese, po si yjet.'''
 
=====Po yjet tjerë, kanë planetë?=====
2.797

edits

Menyja e lëvizjeve