Përdoruesi:Hipi Zhdripi/shkresa për punë/1

Nga Wikibooks
Jump to navigation Jump to search

Artikulli në Wiki


A di të tregojë dikush për mu që skam haber me fe, ku është dallimi. Une po e marr veshë që shenjtori koka njësojë si Shën, si Shna, si Haxhi (greke "hagios") vetem feja po ju ndryshojka. Nejse une po e marrë veshë perendia e qashtu. Po perendia nuk i shpall ata të shenjtë po një institucion përndryshe edhe populli i ka shenjtorët e vet dhe nuk ka nevojë të shpallen. Për mu e popullin tim përshembull shenjtorë është Skenderbeu, figurë e pa prekshme që mbrohet nga populli edhe pas vdekjes. Nëse nuk e besoni provoni e shkruni dishka keq për ta. A nashta koka qishtu puna e shenjtorve që nga komunteti mbrohet për shkak se kanë arritur të bëjnë diçka madhore (të pa kapshme/besushme) për komunitetin përkatës. Nuk e kam për përqeshje por e kamë për ta kuptuar.

Nëse nuk është kështu atëher duhet që artikulli shenjtori të shërbej në përgjithësi e për shenjtorin fetar duhet krijuar artikulli përkatës, në të cilin shpjegohen :

- Çka duhet me bo për me marrë titullin Shënjtor? - Kush ta jepë titullin? --Hipi Zhdripi 4 Tetor 2006 22:50 (UTC)


Tjeta Dan!
Pasiqe une e kam nisur kete artikull, atehere po te pergjigjem une. Meqe i nderuar nuk ke shume njohuri mbi fene ti duhesh te lexosh e te kerkosh pergjigje per pyetjet tuaja, sepse te tjeret ndoshta nuk jane mjeshtra (specialiste) ne kete fushe. Meqe po me kujtohet nje thenie e hakerve po t´a permend, nese nuk fyhesh. "Lexo, lexo, lexo e pastaj lexo më shumë", ketu lexo edhe ne kuptimin kupto se cfare lexon. Mua me pelqen kjo thenie.
Feja nuk ndryshon mes te krishtereve ortodokse e katolike por zakonet, sherbesat dhe bindjet mbi Papen.
Perëndia nuk i shpall njerezit shenjtore, por institucioni (qe thua ti) qe perfaqson fuqine dhe fjalen e Perendise. Shiko edhe kisha. Meqe po e thua vete edhe populli i ka shenjtorët e vet dhe nuk ka nevojë të shpallen; ata shpallen shenjtore sepse edhe populli e do kete, njerezit po duan qe edhe Nënë Tereza apo Papa Gjon Pali II te shpallen shenjtore, por kisha ka nevoje per shqyrtim dhe kohe. Pastaj njerezit qe bejne pjese ne kete institucion jane njerez te dale nga ky popull, nuk kane zbritur nga qielli (jane njerez me mish e gjak, bejne edhe mekate e gabime nganjehere, sepse sic thone gjermanet "Der Geist ist willig aber das Fleisch ist schwach", por ndodhen me prane Zotit dhe i kerkojne ndjese Atij dhe falen ndoshta prej Tij, sepse i sherbejne Atij).
"Për mu e popullin tim përshembull shenjtorë është Skenderbeu...". Ky eshte mendimi yt.
Skenderbeu apo Gjergj Kastrioti? :-)) Pse eshte shenjtor per ty? Sepse shenjtor eshte titull me i madh se hero kombetar. Per Skenderbeun eshte nje artikull apo jo? Edhe kisha katolike e ka njohur, vleresuar dhe nderuar Gjergj Kastriotin dhe e ka quajtur Mbrojtës i krishterimit. Edhe ai ishte i krishtere (vdiq si krishtere i mire, sipas historianeve), mbrojti krishterimin dhe popullin e Tij, por nuk beri mrekullira, nuk jetoi nje jete ne pajtim te plote me kerkesat e Perendise, nuk foli dhe veproi ne emer te Zotit (por thjesht per dashurine e Tij per atdheun, shtepine, pronen e Tij) etj. Prandaj mori titujt Mbrojtes i krishterimit dhe Hero i kombit.
"A nashta koka qishtu puna e shenjtorve që nga komunteti mbrohet për shkak se kanë arritur të bëjnë diçka madhore (të pa kapshme/besushme) për komunitetin përkatës".
Sakte, pjeserisht, por edhe: ai ka vepruar në pajtim të plotë me dëshirën dhe mençurinë hyjnore, në kapërcimin e kufinjve dhe dobësive njerzore duke qënë shembull i mirë frymëzimi, për t´u ndjekur dhe për t´iu afruar Perëndisë, per besimtaret.
Perveç shenjtorit fetar nuk ka ndonje shenjtor tjeter nga ndonje rryme apo institucion tjeter (mesa di une).
"- Çka duhet me bo për me marrë titullin Shënjtor?
- Kush ta jepë titullin?"
Ketyre pyetjeve ju pergjigja me siper (sa munda). Shndet!
Leke Mjeku 5 Tetor 2006 10:02 (UTC)


Artikulli në Wiki

Lekë më ki shti me menu[redakto]

Në të vërtet e urrej kur më duhet të mendojë por e di që në fund është qetsuese. E lexova dhe mundova me kuptu tekstin tek Feja. pjesa:

"Feja eshte marrdhenia qe vendoset mes nje personi dhe nje apo me shume hyjnish ose fuqish mbinatyrore dhe mes njerzve qe ushtrojne te njejtin kult.

Po më duket e qartë dhe përkufizim shkencorë.

Pjesa:

me fjale te tjera mund te percaktohet si nje perçim tejnatyror te ndare e te koduar dhe te trasheguar ne brendesine e nje bashkesie shoqerore." -

Po më habit pasi që fetë botërore (krishtrimi, islami) ato veqë se i kanë librat e shenjët në të cilat është bërë kodimi i trashëgëmisë së bashkësive shoqërore (lokale). Kjo po më shtinë të menojë se me këtë gjatë përhapjes së tyre ato po i "mbjellin" nga bashkësia në bashkësin tjetër dhe me këtë po bie në kundërshtim pohimi për brendësin.

Spo di si me thonë ma mirë: kulti i koduar në libër nga një bashkësi e largët po e shkatërro kultin e brendisë së bashkësi lokale. Si do që të jetë për mua feja po lë dy kuptime njëren shpirtërore (çka e ndije si timen) dhe tjetren besimin (nuk ja japi askujt}. Por tani po më mbete edhe një pyetje nëse unë e kamë mardhënjen me fuqin mbinatyrore por kult të përbashkët me ndonjë bashkësi shoqërore nuk kamë (shkoj "falna" në Kishë si në Xhami edhe nuk më pengon si falen të tjerët unë shpeh atë që ndiej sipas ndërgjegjes time) a jam fetar a nuk jam apo komë fe ose është mbeturinë në brendin time nga trashëgëmia.

Ups! Me shpreh atë që ndjejë për fuqin mbinatyrore në natyrë po më duket si me shku te vendi ku janë shku parardhësit e mi, me shku në kishë si me shku te gjyshi e me shku në xhami si me shku te baba. Me këtë u mundova me përkufizu ata çka po më lëvrit nëpër kry.--Hipi Zhdripi 5 Tetor 2006 20:58 (UTC)Artikulli në Wiki

Mbi fenë[redakto]

Tjeta Dan!
Mbasi m shkruve n faqen teme mendova t pergjigjem te e jotja.
Ty t mundon pyetja se ça asht feja. Po mundohem at´her me t sqaru per te.
Feja (ashtu si e kuptoj un) asht bindja e patundun (kjo bindje ka lind si rrjedhim i shenjave t dukshme e t padukshme, t pashpjegueshme plotesisht nga arsyeja e ditunia njerzore rreth natyres e krijimit t gjanave) n nji fuqi apo qanie hyjnore e cila krijoi gjithsin, njeriun e bazat e moralit e etikes.
Pra, feja asht fija lidhese ose marrdhania e brendshme mes Perendis e krijeses.

Fetë botërore (krishtrimi, islami) i kane librat e shenjte,

por çashtja asht se si kuptohen e shpjegohen ata.

gjatë përhapjes së tyre ato po i "mbjellin" nga bashkësia në bashkësin tjetër dhe me këtë po bie në kundërshtim pohimi për brendësin.

Fet nuk "mbjellin" kur perhapen, por thjesht pranohen ose jo nga bashksit e tjera. Masandej zgjerohen siç ban nji familje, msimi e zakonet mbesin e trashigohen brez mbas brezit.
Feja është mbeturinë në brendin tande nga trashëgëmia kur ti e pranon verbnisht, pa arsyetu ma par mbi drejtsin e vertetsin e saj.

besimin (nuk ja japi askujt}

Ti besimin mund edhe t ja japesh kuj t dush por, puna asht a pranohet ky besim prej t tjerve.

nëse unë e kamë mardhënjen me fuqin mbinatyrore por kult të përbashkët me ndonjë bashkësi shoqërore nuk kamë

Si e kuptoj un thanien tande? Nse ti e ke marrdhanien tande me fuqin mbinatyrore, por besimi (kulti) yt nuk asht ai i bashksive shoqnore qe njeh ti.
Marrdhanien nuk mund ta kesh pa bashksin ku ban pjes, sepse ti je i ndikum nga kjo bashksi, je lind n te. Ti nuk je (ekziston) jasht asaj bashksie ku ban pjes. Lind pyetja si e vendose ti kyt marrdhanie? Ku e more ti ket njohuni? Pa njohuni nuk ka marrdhanie.

Çdo njeri asht vetpërgjegjs per zgjedhjen qe ban, ça beson e si e ushtron at.

Ti ndigjo gjithmon veç zemren tande n çdo çashtje.

Nuk e di nse kesh i dobishem per pytjet tuja, por un kshtu mendoj.

Shndet! Leke Mjeku 6 Tetor 2006 14:52 (UTC)


Së pari më vije mirë për kohën që ke marrë për mua. (brenga ime që mos jamë në rrugë të gabur e tregon edhe ndërgjegjen time )

Si thashë më parë në faktë tërë jeten edhe e kamë gjurmuar këtë qështje. Jam plotësisht i pajtimit me gjithë tekstin që ke shkruar në fakt në pjesën e parë ju ke përgjegjur pyetjeve që ke shtruar në mes të tekstit.

Pytja:

Marrdhanien nuk mund ta kesh pa bashksin ku ban pjes, sepse ti je i ndikum nga kjo bashksi, je lind n te. Ti nuk je (ekziston) jasht asaj bashksie ku ban pjes. Lind pyetja si e vendose ti kyt marrdhanie? Ku e more ti ket njohuni? Pa njohuni nuk ka marrdhanie.

Përgjegjja:

Pra, feja asht fija lidhese ose marrdhania e brendshme mes Perendis e krijeses

Po mundohem edhe ta shpjegojë mendimin tim sepse për mua është e thjeshtë edhe pse për ndonjë besimtar ndoshta duket trishtuese.

  1. Kjo lidhje ekziston dhe nuk ka nevojë për ndërmjetësues, është lidhje direkte. (kjo nuk vlenë vetëm për mu por sipa përkufizimit për së paku gjithë njerzimin)

Tani i kthehemi Kultit. A ka nevojë të shprehet kjo lidhje/mardhënje dhe si të shprehet? Nevoj nuk ka por njerzimi ka nevojë për vetëveten (egoizëm), për krijimin e një ambienti në këtë botë sa më të mirë për vete jo për krijuesin.

Njerëzit nga bashkësit primitive e kanë gjetur që kanë një pikë të përbashkët me njerzit (pjestart e bashkësisë) dhe qenjet tjera dhe e kanë shprehur atë. Duke e shprehur, me të vërtet u kriju një ambijent më i përshtatëshem për njerzit e bashkësive. Më vonë kjo pikë e përbashkët është përdorur nga një njeri si pikë e përbashkët vetëm e njerzëve dhe atë në momentin kur bashkësia e tij gjendej në një ambient dhune të krijuar nga njerëzit. Me paraqitjen e tillë kemi fuqinë mbinatyrore dhe dreçin. Ky ndryshim i shprehjes së lidhjes së brendëshme aq sa mund të jetë i mirë aq mund të jetë i keq për njerzimin (kjo nuk ka lidhje me krijusin).

I mirë, përshkakë se lenë mundësin e krijimit të ambientit më të mirë jo vetëm përbrenda bashkësisë (njerëzve që i njohim) por edhe të njerëzimit në përgjithësi dhe sakrificat që kanë bërë bashkësit primitive janë hekur.

I keq, sepse aty është "dreçi" që në faktë fuqia mbinatyrore nuk ka probleme me të sepse ajo është çpikje e jona, e njerzimit dhe në emër të tij janë bërë sakrifica aq të mëdha sa që nuk ja kanë lëshuar rrugën bashkësive primitive. Dhe mundësia që lë përdorimi i emrit të dreçit për sakrifica shkonë aq largë deri në vetëzhdukje (fuqia mund të bie në duar të dreçit)

Për këtë unë e ëndërrojë kultin e njerzëve e i rrespektojë kultet e bashkësive tjera dhe e luftojë "dreçin" që dhunon popullin tim.

Ups! Për njerëzit e popullit tim duhej të ishte : rrespekto kultet e huaja por lufto vetëm "dreçin" e popullit tëndë se me atë e ruan fenë tënde.

  • Tjeta Dan!

1. Marrdhanien nuk mund ta kesh pa bashksin ku ban pjes, sepse ti je i ndikum nga kjo bashksi, je lind n te. Ti nuk je (ekziston) jasht asaj bashksie ku ban pjes. Lind pyetja si e vendose ti kyt marrdhanie? Ku e more ti ket njohuni? Pa njohuni nuk ka marrdhanie.

2. Pra, feja asht fija lidhese ose marrdhania e brendshme mes Perendis e krijeses

Ishin te dyja pergjigjet e mia, pytjeve tuja. Me kyt deshta me than, Zoti nuk t asht shfaq ty personalisht, por dikujt tjeter e nji bashksie tjeter e, n nji koh tjeter, e ma von fjala e Tij asht perhap (se si asht perhap, ti e din ndoshta), asht pranu nga bashkesite e tjera, n t cilen edhe ti ban pjes.

Ti thu (mendon):

Kjo lidhje ekziston dhe nuk ka nevojë për ndërmjetësues, është lidhje direkte. (kjo nuk vlenë vetëm për mu por sipa përkufizimit për së paku gjithë njerzimin)

Un tham:

Per cilin ndërmjetësues tash e ke fjalen, se un tu pergjigja se ça doshe me dit mbi fen.

Ti thu:

Tani i kthehemi Kultit. A ka nevojë të shprehet kjo lidhje/mardhënje dhe si të shprehet? Nevoj nuk ka por njerzimi ka nevojë për vetëveten (egoizëm), për krijimin e një ambienti në këtë botë sa më të mirë për vete jo për krijuesin.

Un tham:

Ky asht mendimi jot. Neriu e ka shfaq egoizmin (vetdashjen) e tij qysh me krijimin e Adamit, gja qe çoi ne ndamjen prej Perendis. N.q.s beson ne Zot ky njerzim, e ai ka nevojë për vetëveten (egoizëm), at´her ky njerzim asht mosmirnjohs sepse s´po don me ja dit per Krijuesin e tij. Asht bash si fmija jem s´don me ja dit ma per mu. A asht e drejt kjo simas tejet a? Nejse ky asht mendimi yt.

Ti thu:

I keq, sepse aty është "dreçi" që në faktë fuqia mbinatyrore nuk ka probleme me të sepse ajo është çpikje e jona, e njerzimit dhe në emër të tij janë bërë sakrifica aq të mëdha sa që nuk ja kanë lëshuar rrugën bashkësive primitive. Dhe mundësia që lë përdorimi i emrit të dreçit për sakrifica shkonë aq largë deri në vetëzhdukje (fuqia mund të bie në duar të dreçit)

Un tham:

Fuqia mbinatyrore ka probleme me dreqin por, ngaqe na vet zgjodhme rrugen e parashtrume nga ai, Zoti i la at´her atij dor t lir veprimit mbi ne (deri ne nji koh t caktume). Ti po bjen n kundershtim me at qe vet thu. Per ty ma par dreqi asht çpikje e jona, masandej fuqia mund të bie në duar të dreçit. Ti beson se ka dreq apo jo? Njerzimi e zgjodhi vet rrugen e tij ne kopshtin e Edenit me dëshirën e tij t lirë, per vetvendosjen e fatit t tij. Pa Perendin njerzimi s´ka t ardhme, simas mendimit tem.

Ti thu:

rrespekto kultet e huaja por lufto vetëm "dreçin" e popullit tëndë se me atë e ruan fenë tënde.

Un tham:

Per cilin dreq t popullit tand e ke fjalen? Pergjigju t lutem (po deshte) te faqja jeme, si un t´u pergjigja te e jotja. Edhe nji lutje. Edhe nji her, me mu fol thjesht e pa ndërlikime t panevojshme (na s´po shkrujm ktu artikuj por, po kuvendojm), troç, pa dorashka e çiltërsisht (sinqerisht), ashtu si flas un.

Shndet!

Leke Mjeku 7 Tetor 2006 07:58 (UTC)

Tung Lekë

Në orën 19:00 (7 tetor 2006) e kamë lexuar shkresen që ke shtuar. Kam qenë në punë deri më tani, pasi që puna që kamë është e përditshme (e lehtë) kam pasë kohë të mendojë bolë dhe në fund kam ardhë në përfundim që biseden për këtë temë të vazhdojmë dikur në të ardhme pasi që kjo po na kushton engji (së paku mua) që na nevojitet në projekt. Si do që të jetë deri këtu unë e vlersojë kontribuese dhe përkundër gjërave të pa kthjelluara kam ardhur në këtë përfundim:

"Po të mos ishte shprehja e rrespektit ndaj krijuesit tonë, artikullmi ynë do të ishte i ngjashëm me të lopës, për këtë para se të gjykojmë duhet ta kemi parasyshë këtë." (pak e rrept po, po i bjen qishtu në gjuhën e Hipi Zhdripit)

Problemet teknike. Nu ka të bëjë diçka me rrespekt pse shkruaj në fletën tënde apo timen (pasi që si fletë e tillë konsiderohet vetëm fleta e paraqitjes personale, nuk e di sa je i besushem me terminologjinë e programit operues.) Si do që të jetë edhe pse kjo bised nuk ishte ndonjë artikull unë mendoj që duhet të përmblidhet dhe të shërbej për diçka, (e urrej të mendojë kot). Për këtë kamë menduar se është mirë që ta krijojmë një "libër" në projektin që kena b:Faqja Kryesore.

Nëse nuk ke gjë kundër unë do i përbledh gjitha bisedat dhe do të i paraqitsha bashkë në një titull në atë projekt. Titullin e kam mendur "Sekreti i fesë" - nëse të pengonë atëher gjeje një titull tjeter, mua mu dukë e arsyeshme pasi që ka të rinjë që duan ta kuptojnë pse feja, dhe çka po më duhet mua. Si do që të jetë duhesh të kesh parasyshë se gjuha për mua është një botëkuptim dhe një fjalë mund të ketë kuptim tjeter tek ti dhe kuptim tjeter tek unë por pasi që jemi të një bote atëher dallimi duhet të ishte i vogël gati i padukshëm--Hipi Zhdripi 8 Tetor 2006 01:50 (UTC)Artiull anësor në Wiki Në diskutim është inkuadruar një përdorues me konton e emërtuar Islam. Mendimi im: një frigacakë që mundohet të hedhë në zjarrin që iluzioni e tij e krijonë (Runa Zo tprej tucanave).

Dhjata e Re më duket është përkthimi adekuatë dhe i përhapur në gjuhën shqipe ndërsa Beslidhja e Re po më duket se është përkthimë i ditëve tona.

  • Hej Dan!

Ty te duket se është përkthimi adekuatë..., (perkthimi i pershtatshem) mua jo. Dhjata e Vjeter dhe e Re (dhjate- nga greq. dhjavazo - lexoj; dhjata pra leximi) eshte perdorur nga perkthyesit e Bibles, nga Konstandin Kristoforidhi ne vitin 1879 dhe perdoret dendur nga te krishteret ortodokse. Eshte perdorur pothuaj deri ne fundin e qindvjeçarit te XX. Pra per te krishteret shqiptare, dhe kryesisht nga katoliket njihej me pare si Testamenti i Ri pastaj u perkthye nga vitet 1990 e ketej si Besëlidhja e Re. Prandaj une nuk shoh asgje te keqe kur perdor kete emertim, dhe jo nje te huaj. Ky emertim sherben per te dyja besimet si plotesisht i kuptueshem dhe i pranueshem, mendoj une, se eshte emertim shqip. Edhe nje here, me pare lexo pastaj po pate paqartesi shtro pyetjet dhe supozimet.

Leke Mjeku 5 Tetor 2006 19:48 (UTC)

valla un po habitmi shum me me ksi term te ri dhe kur hera se kom ndigju. po qate dhiaten e vjeter e di qo ka pas ekzistu si term. a ju thom dicka se noshta po hupni koh kot. leni gjuhn ashtu si kena fol ka hera dhe mos na e mushni fjalorin me fjal te tjera po se qe moti ka pas nje tjetr. nuk ka vend ne bot qe nuk perdor fjal te huja ne kemi pak. po mvjen mir se ky leka shum inteligjent kojka. por ket her ka gabu jo sa duket pa qellim. kurse dan kojka mfalni per shprejen pak zevzek

  • Per pedoruesin Islam!

T´jungjatjeta perdorues Islam! Natyrisht qe habiteni kur ju kane shkuar syte tek diskutimi yne, dhe keni lexuar Besëlidhja e Re. Sepse ju e paskeni ditur Dhjata e Re. Kete term (emertim) nuk e kam shpikur une, por te tjere dhe me te drejte. Pse? Fjala testament nuk eshte shqipe ne radhe te pare e s´ka te beje me Biblen, sepse perdoret (ka) edhe kuptime te tjera. Ju ma shpjegoni fjalen testament, pa shfletuar dhe lexuar me pare ndokund. Atehere, te vijme te pse -ja. Shkurt e thjeshte, se keshtu me pelqen mua (Amstel, birra). Ne Bibel tregohet se Moisiu (Musa -ja ne Islam) mori Dhjetë urdhëresat nga Perëndia, I Cili lidhi me ane te ketyre dhjete urdheresave besen me izraelitet qe ata te adhuronin dhe nderonin vetem Atë, dhe jo ndonje tjeter, dhe Perendia do t´i bekonte, mbronte izraelitet brez pas brezi. Prandaj eshte quajtur Besëlidhja e Re. Ne Shqipëri besa ka qene nje gje e shenjte per shqiptarin, ata kane lidhur shpesh besen me njeri-tjetrin; nga besa, besoj, besim. Ma merr mendja se kete e dini. Ashtu, edhe kjo u krye.

nuk ka vend ne bot qe nuk perdor fjal te huja ne kemi pak? Nje studiues kosovar, tani s´po me kujtohet emri i tij, sepse e pata lexuar ne internet para nje muaji me duket, ka gjurmuar mbi 100.000 fjale me prejardhje arabike ne gjuhen shqipe!!! A jane pak keto per ju? Pastaj populli thote: "çdo berr varet ne kembet e veta". Me kete dua te them se, neve s´na duhen gjuhet e tjera, sepse ne flasim gjuhen tone, te stergjysherve tanë dhe jo gjuhen e italianit, grekut, turkut e te arabit.

Cilen gjuhe doni ju te flisni? Ate te mbushur me latinizma, greqizma apo turqizma qe nuk i kupton pathuajse askush 100%. Ju ne ato pak rreshta qe keni shkruar keni perdor gjashte, shtate fjale te huaja.

Ju faleminderit per levdaten (apo komplimentin, cila ju pelqen ju), por une nuk jam inteligjent (i mençur, i zgjuar), jam nje njeri krejtesisht i thjeshte, i rendomte dhe me pak shkolle e njohuri.

por ket her ka gabu jo sa duket pa qellim ?! Ku paskam gabuar, se une nuk po e kuptoj. Nuk po e kuptoj as fjaline plotesisht. Ka mundesi qe edhe te kem gabuar, siç e thashe me siper, une jam njeri i thjeshte e me pak shkolle. Ju lutem shprehuni me qarte.

Nuk eshte e drejte qe ju hyni ketu pa shenuar emrin apo nofken tuaj, te gjykoni dhe fyeni pa arsye tjetrin, edhe pse kerkoni falje me pare. Per mua nje njeri qe kerkon te verteten dhe do te dije nuk eshte zevzek(?! nuk e kuptoj kete fjale, por e marr me mend jo e mire).

Shndet!

Leke Mjeku 6 Tetor 2006 01:06 (UTC)


Valla me plotë dëshirë e kisha marrë me seriozitet pohimin tënd mirëpo vetë ndërhyrja po lë të kuptojë se nuk e ke për gjuhë por për qëllime tjera. Për këtë të nëse je njeri i Allahut përmbahesh nëse je i dreçit zhdukesh.--Hipi Zhdripi 5 Tetor 2006 21:07 (UTC)

Dani[redakto]

Dani nuk është asgjë tjetër vetëm se një i ri i brengosur për bashkësin shoqërore të tij të ndarë si thysat në matematikë. Dani e dinë që problemi i këtyre thyesave për numrat natyral është i zgjidhur por ka probleme me numrat iracional.