Vitviteja/Filmi i produksionit të Shqipërisë

Nga Wikibooks

1953[redakto]

 • SKËNDERBEU 1953

1957[redakto]

 • FËMIJËT E SAJ 1957

1958[redakto]

 • TANA 1958

1959[redakto]

 • FURTUNA 1959

1961[redakto]

 • DEBATIK 1961

1963[redakto]

 • DETYRË E POSAÇME 1963

1964[redakto]

 • TOKA JONË 1964

1965[redakto]

 • VITET E PARA 1965

1966[redakto]

 • KOMISARI I DRITËS 1966
 • OSHETIMË NË BREGDET 1966

1967[redakto]

 • DUEL I HESHTUR 1967
 • NGADHNJIM MBI VDEKJEN 1967

1968[redakto]

 • ESTRADA NË EKRAN 1968
 • HORIZONTE TË HAPURA 1968
 • PRITA 1968

1969[redakto]

 • NJËSITI GUERIL 1969
 • PËRSE BIE KJO DAULLE 1969
 • PLAGË TË VJETRA 1969

1970[redakto]

 • GUXIMTARËT 1970
 • GJURMA 1970
 • I TETI NË BRONZ 1970
 • LUGINA E PUSHKATARËVE 1970
 • MONTATORJA 1970

1971[redakto]

 • A,B,C...ZH 1971
 • KUR ZBARDHI NJË DITË 1971
 • MALET ME BLERIM MBULUAR 1971
 • MËNGJEZE LUFTE 1971

1972[redakto]

 • MËSIM PËR LINDËN 1972
 • KAPEDANI 1972
 • KRYENGRITJE NË PALLAT 1972
 • NDËRGJEGJIA 1972
 • ODISEA E TIFOZAVE 1972

1973[redakto]

 • YJET E NETËVE TË GJATA 1973
 • BRAZDAT 1973
 • KREVATI I PERANDORIT 1973
 • MIMOZA LLASTICA 1973
 • OPERACIONI "ZJARRI" 1973

1974[redakto]

 • CUCA E MALEVE 1974
 • DUKE KËRKUAR 5-ORËSHIN 1974
 • QYTETI MË I RI NË BOTË 1974
 • RRUGË TË BARDHA 1974
 • SHPËRTHIMI 1974
 • SHTIGJE LUFTE 1974

1975[redakto]

 • BENI ECËN VETË 1975
 • ÇIFTI I LUMTUR 1975
 • KUR HIQEN MASKAT 1975
 • LUMË DRITE 1975
 • NË FILLIM TË VERËS 1975
 • RRUGICAT QË KËRKONIN DIELL 1975
 • UDHËTIM NË PRANVERË 1975

1976[redakto]

 • DIMRI I FUNDIT 1976
 • FIJET QË PRITEN 1976
 • ILEGALËT 1976
 • LULËKUQET MBI MURE 1976
 • PËRBALLIMI 1976
 • PYLLI I LIRISË 1976
 • TINGUJ LUFTE 1976
 • TOKË E PËRGJAKUR 1976
 • THIRRJA 1976
 • ZONJA NGA QYTETI 1976

1977[redakto]

 • ATA ISHIN KATER 1977
 • CIRKU NË FSHAT 1977
 • GUNA MBI TELA 1977
 • MONUMENTI 1977
 • NJERIU ME TOP 1977
 • NJË UDHËTIM I VËSHTIRË 1977
 • STREHA E RE 1977
 • SHEMBJA E IDHUJVE 1977
 • TOMKA DHE SHOKËT E TIJ 1977
 • ZEMRAT QË NUK PLAKEN 1977

1978[redakto]

 • DOLLIA E DASMËS SIME 1978
 • GJENERAL GRAMAFONI 1978
 • KONCERT NË VITIN ’36 1978
 • NË PYJET ME BORË KA JETË 1978
 • NGA MESI I ERRËSIRËS 1978
 • NUSJA DHE SHTETRRETHIMI 1978
 • PAS GJURMËVE 1978
 • PRANVERË NË GJIROKASTËR 1978
 • VAJZAT ME KORDELE TË KUQE 1978
 • YJE MBI DRIN 1978

1979[redakto]

 • BALLË PËR BALLË 1979
 • BALONAT 1979
 • KËSHILLTARËT 1979
 • LIRI A VDEKJE 1979
 • MËSONJËTORJA 1979
 • MYSAFIRI 1979
 • NE VINIM NGA LUFTA 1979
 • NË SHTËPINË TONË 1979
 • PËRTEJ MUREVE TË GURTA 1979
 • RADIOSTACIONI 1979
 • ÇETA E VOGËL 1979

1980[redakto]

 • DËSHMORËT E MONUMENTEVE 1980
 • GËZHOJA E VJETËR 1980
 • INTENDENTI 1980
 • KARNAVALET 1980
 • MENGJEZE TE REJA 1980
 • NË Ç’DO STINË 1980
 • NUSJA 1980
 • NJË GJENERAL KAPET ROB 1980
 • NJË NDODHI NË PORT 1980
 • NJË SHOQE NGA FSHATI 1980
 • PARTIZANI I VOGËL VELO 1980
 • PAS VDEKJES 1980
 • SKËTERRË ’43 1980
 • VËLLEZËR DHE SHOKË 1980

1981[redakto]

 • DITA E PARË E EMËRIMIT 1981
 • GJURMË NË KALTËRSI 1981
 • KËRCËNIMI 1981
 • KUR PO XHIROHEJ NJË FILM 1981
 • NË KUFI TË DY LEGJENDAVE 1981
 • NË PRAG TË LIRISË 1981
 • NJË NATË PA DRITË 1981
 • PLAKU DHE HASMI 1981
 • QORTIMET E VJESHTËS 1981
 • SI GJITHË TË TJERËT 1981
 • SHOKU YNË TILI 1981
 • SHTEPIA JONE E PERBASHKET 1981
 • THESARI 1981

1982[redakto]

 • BESA E KUQE 1982
 • NË DITËT E PUSHIMEVE 1982
 • NËNTORI I DYTË 1982
 • NJERIU I MIRË 1982
 • NJË VONESË E VOGËL 1982
 • RRUGA E LIRISË 1982
 • SHOKËT 1982

1983[redakto]

 • APASIONATA 1983
 • DORA E NGROHTË 1983
 • DRITAT E QYTEZËS 1983
 • FRAKTURA 1983
 • FUNDI I NJË HAKMARRJEJE 1983
 • GRACKA 1983
 • KOHË E LARGËT 1983
 • NJË EMËR MIDIS NJERËZVE 1983

1984[redakto]

 • DUAJE EMRIN TEND 1984
 • ENDERR PER NJE KARRIGE 1984
 • FEJESA E BLERTES 1984
 • FUSHË E BLERTË, FUSHË E KUQE 1984
 • GJURMË NË DËBORË 1984
 • KUSH VDES NË KEMBË 1984
 • LUNDRIMI I PARË 1984
 • MILITANTI 1984
 • NATA E PARË E LIRISË 1984
 • NXËNËSIT E KLASËS SIME 1984
 • SHIRAT E VJESHTËS 1984
 • TAULANTI KËRKON NJË MOTËR 1984
 • VENDIMI 1984
 • URA DHE KËSHTJELLA 1984

1985[redakto]

 • ASGJË NUK HARROHET 1985
 • DASMA E SHTYRË 1985
 • GURËT E SHTEPISË SIME 1985
 • HIJE QË MBETEN PAS 1985
 • MELODI E PANDËRPRERË 1985
 • MONDI DHE DIANA 1985
 • NË PRAG TË JETËS 1985
 • PRANVERË E HIDHUR 1985
 • TË MOS HESHTËSH 1985
 • TE PAFTUARIT 1985
 • TRE NJERËZ ME GUNA 1985
 • VJESHTË E NXEHTË 1985
 • ENVERI YNË 1985

1986[redakto]

 • BARDHËSI 1986
 • DASËM E ÇUDITSHME 1986
 • DY HERË MAT 1986
 • DHE VJEN NJË DITË 1986
 • FILLIM I VËSHTIRË 1986
 • FJALË PAFUND 1986
 • GABIMI 1986
 • GURI I BESËS 1986
 • KUR HAPEN DYERT E JETËS 1986
 • KUR NDAHESH NGA SHOKËT 1986
 • NJË JETË MË SHUMË 1986
 • RRETHIMI I VOGËL 1986
 • TRE DITË NGA NJË JETË 1986

1987[redakto]

 • BINARËT 1987
 • BOTË E PADUKSHME 1987
 • EJA 1987
 • FAMILJA IME 1987
 • KËMISHËT ME DYLLË 1987
 • NË EMËR TË LIRISE 1987
 • NJE VIT I GJATË 1987
 • PËRSËRI PRANVERË 1987
 • PËRRALLË NGA E KALUARA 1987
 • RRETHI I KUJTESËS 1987
 • TELA PER VIOLINË 1987
 • TELEFONI I NJË MËNGJESI 1987
 • VRASJE NË GJUETI 1987
 • ZEVENDESI I GRAVE 1987

1988[redakto]

 • BABAI I STUDENTIT 1988
 • BREGU I ASHPËR 1988
 • FLUTURA NË KABINËN TIME 1988
 • I TRETI NË MES 1988
 • PESHA E KOHËS 1988
 • MISIONI PËRTEJ DETIT 1988
 • PRANVERA S’ERDHI VETËM 1988
 • SINJALI I DASHURISE 1988
 • STOLA NË PARK 1988
 • SHKËLQIM I PËRKOHSHËM 1988
 • TRENI NISET NË SHTATË 1988
 • TRE VETA KAPËRCEJNË MALIN 1988 .
 • HISTORIANI DHE KAMELEONI 1988

1989[redakto]

 • ARIANA 1989
 • BALADA E KURBINIT 1989
 • DJALI ELASTIK 1989
 • EDHE ASHTU EDHE KËSHTU 1989
 • KTHIMI I USHTRISË SË VDEKUR 1989
 • KUSH ËSHTË VRASËSI 1989
 • LUMI QË NUK SHTERON 1989
 • MURI I GJALLË 1989
 • NJERËZ NË RRYMË 1989
 • PAS TAKIMIT TË FUNDIT 1989
 • SHPRESA 1989
 • VITET E PRITJES 1989

1990[redakto]

 • JETA NË DUART E TJETRIT 1990
 • KRONIKË E NJË NATE 1990
 • NGJYRAT E MOSHËS 1990
 • NJE VAJZË DHE NJË DJALË 1990
 • VETMI 1990
 • BARDHË E ZI 1990
 • VDEKJA E BURRIT 1990

1991[redakto]

 • ENIGMA 1991
 • KUSH E SOLLI DORUNTINËN 1991
 • SHPELLA E PIRATËVE 1991

1992[redakto]

 • PAS FASADËS 1992
 • VDEKJA E KALIT 1992
 • E DIELA E FUNDIT 1992

1993[redakto]

 • QIND PËR QIND 1993
 • ZEMRA E NËNËS 1993
 • NEKROLOGJI 1993
 • NJË DITË NGA NJË JETË 1993

1994[redakto]

 • DASHURIA E FUNDIT 1994
 • PËRDHUNUESI 1994
 • VAZHDOJMË ME BETHOVENIN 1994

1995[redakto]

 • PLUMBI PREJ PLASTELINE 1995
 • TE BURGOSURIT E GALERISE 1995

1996[redakto]

 • NATA 1996
 • KOLONEL BUNKER 1996

1997[redakto]

 • BOLERO 1997

1998[redakto]

 • DASMA E SAKOS 1998

1999[redakto]

 • FUNERAL BUISNESS 1999

2000[redakto]

 • PORTA EVA 2000

2001[redakto]

 • PARRULLAT 2001
 • TIRANA VITI 0 2001

2002[redakto]

 • ENGJËLLI BLU (Edeni i braktisur) 2002

2003[redakto]

 • NJË DITË E MREKULLUESHME 2003
 • YLLKA 2003
 • LULE TË KUQE, LULE TË ZEZA 2003
 • VALS 2003
 • MACET NË DËBORË 2003

2004[redakto]

 • I DASHUR ARMIK 2004
 • LULEBORË 2004
 • SYRI MAGJIK 2004