Letër nga miku përtej oqeanit Atlantik

Nga Wikibooks
Letër nga miku përtej oqeanit Atlantik

KOLEC TRABOINI
Boston 22 Gusht 2003

       I dashur Dr.Besnik Bardhi, Gjakove.


       Te falenderoj nga zemra per pershendetjen dhe linket qe me dergove per te pare ty dhe familjen tende ne fotografi, atje ne Gjakoven e bukur, te cilen me Prizrenin, me Prishtinen, me Drenicen e Azem e Shote Galices, me Mitrovicen e Isa Buletinit kam enderruar ti shoh tere jeten.
       E prej thellesise se shpirtit vehten e uroj, qe zoti mos mi mbyllte syta pa i pare keto vende tempuj te shqiptarizmes e pa i takuar, padyshim,me miqt e mi ne Kosove.
       Te kujtoj i dashur miku im Besnik, pikerisht ne ato kohra 1998-1999, kur si margaritare ne drite te diellit shfaqeshib virtutet e vlerat e njerezve qe vertete e kishin ne zemer atdheun.
       Mirepo zhvillimet gjithmone e kudo sjellin situata te reja ku dalin na siperfaqe a breg te detit bashke me margaritare e plot e plot myshqe qe nuk kane kurrnji vlere. Jeta keto i ka, jo vetem tek ne por kudo ne bote, prandaj, nese shohim nje Shqiperi te mbuluar prej korrupsionit dhe prej vandalizmit politik e nje Kosove qe nga jashte e nga brenda, po duan tia thajne palcen e trimerise e deshires per liri , kjo nuk duhet te behet shkak te merzitemi se dalin myshqet siper margaritareve, se prap se prap e gjithesesi, vine dallge prej detit e tutje i shtyn myshqet pa vlere. E margaritari mbetet po ai e po aty mes te shkelqimit te veshtrimit te njerezve.Cilesite e idealisteve atdhetare nuk treten e nuk humbasin, kushdo qofshin ata, te historise apo te rrjedhave bashkohore.
       Te kujtoj me mirenjohje, pa dyshim, dhe ato letrat qe mi shkruaje nga ferri i luftes e qe une i percillja ne internet qe ti lexonin shqiptaret kudo ne bote per te ditur cfare tmerri po kalonte Kosova, nuk i heq nga mendja kurre.
       Ashtu sic ke emrin Besnik Bardhi, te uroj ti qendrosh deri ne fund te jetes besnik bardhesise se zemres tende. Jane koicidenca emrash, por une te njoha ne nje kohe kur kjo koicidence nuk ishte e rastesishme dhe ti si doktor e si shqiptar patriot, tregove vlerat e njeriut njeriut human e atdhetarit te vertete.
       Jane vlera per te cilat njeriu nuk duhet te mburret por qe e nderojne dhe respektojne ne syte e bashkatdhetareve, shokeve e miqeve, ne Shqiperi, Kosove e kudo ne Bote.

       KOLEC TRABOINI
       Boston 22 Gusht 2003
       www.traboini.com