Jump to content

Leon Qafzezi

Nga Wikibooks

Leon QAFZEZI Shkrimtar-Regjisor-Poet-Critik "Hapesire e re Ekzistencialiste e Mendimit Poetik"

Kohet e fundit u njohem me nje vellim te ri poetik te titulluar "Eda"te poetit dhe kineastit Leon Qafzezi. Eshte vellimi i dyte mbas librit "Dashuri pa kredi"(1992)...Mesazhi poetik i kesaj vepre te arritur artistikisht eshte kerkimi nga autori e hapesirave te reja te lirise,thene kjo me mjete te fuqishme simbolike dhe me nje ndjeshmeri te holle lirike si dhe nje ekzistencializem klasik...Densiteti i rende i mendimt bashkekohor per zhvillimet sociale te vendit dhe evolimi i jetes ne pergjithesi vijne ne kete vellim spontanisht por njekohesisht edhe si fryt i nje meditimi te gjate te autorit. Sensi i trajtimit te tij poetik ruan nje grafike kontrastuese bardhe e zi nen nje ndricim natyral pa efekte artificiale te figurave jetesore.Universi i mendimit gjen hapesira lirie brenda atij realiteti kohor ku e djeshmja dhe e sotmja shkrihen ne menyre deskriptive me njera -tjetren. Leon Qafzezi gjen me tonet e tij personale,nje maniere jo ekstreme te shprehuri,larg cdo hermetizmi,por nepermjet apelimit te gjestit te tij poetik dhe detajit gjithashtu te gjetur artistik,ravijezon mendimin ne menyre tejet sintetike.Kjo krijon edhe ate tension ekuivalent midis botes se brendeshme shpirterore dhe botes se jashtme,pra midis objektives dhe subjektives.Intensiteti shpesh here dramatik,ironik,eshte i vecante dhe impulsiv,shperthyes ne dinamiken e tij....Ai proklamon kurben e ekzistencializmit te tij ne nje vakum frymemarres idesh,moraliteti dhe nje estetike abstraksioniste duke dhene imazhin e nje vdekje te konservuar.... Determinizmi social dhe kulturor i fenomeneve eshte i shprehur brenda atij temperamenti dhe universi te plagosur kombetar. Por nuk mungon brenda ketij pesimizmi social edhe nje shprese per te ardhmen.Optimizmin mund ta gjesh nepermjet nje humori te holle. Sidoqofte,vellimi poetik i Leon Qafzezit eshte nje arritje e sukseshme e autorit. Perikli Jorgoni,Albana Skenderi

Gazeta "Albania"23 Gusht 1997 Nje vizion mbi magjine e artit te shtate

Ne universin e filmit tashme ka nje seri emrash te shquar te cilet natyrisht jane pjese e thesarit te kultures boterore.Eshte pra ,pikerisht ky synimi qe autori Leon Qafzezi,i vuri vetes gjate hartimit te librit te tij te dyte"Mjeshter te Medhenj te Filmit".Nuk eshte rastesi,Leon Qafzezi eshte nje emer i njohur ne boten e kinemase opo ashtu dhe te poezise,dhe ,duke patur nje bagazh te tille eshte e natyrshme qe do e kete perpjekje per nje liber dinjitoz. Duke patur parasysh predispozicionin e autorit te ketij libri interesant e me vlera,vlen te theksojme kete informacion te gjere qe sjell neper faqet e librit,te rejat per figurat me te shquara dhe mendimin e tyre.Autori merr persiper te sjelle ketu eksperiencen e punes se Carli Chaplinit,Devid Griffithit,Roberto Roselinit,Bergmanit.Zhan Koktose,F.Copolas,Bunuelit,etj...Po kuptohet autori nuk mjaftohet thjesht me nje informacion,dimensionet e librit i kalojne pertej informacionit,aty jane dhe intimitetet te vertetat dhe kuriozitetet.Shpesh ka perpjekje per nje qendrim analitik,ku zberthehen dhe ide e mendime te vyera,te cilat padyshim e preokupojne lexuesin e nderuar. Filmi si gjini eshte nga me te veshtirat,por kjo nuk prosupozon qe eshte i pamundur,protagonistet e ketij libri jane pikerisht ata qe kane bere thuajse te pamunduren ne realizimin e kryeveprave te tyre qe tashme i kane mbetur njerezimit.Shpalosen etapa te tera neper te cilat ka kaluar kinemaja qe nga krijimi i saj e gjer ne ditet tona. Autori ,merr persiper te zbertheje edhe aksesoret perberes.Nuk eshte fjala per nje biografi te shkurtee te Eizensteinit te madh se sa per nje detaj i cili merr dimensionet e se teres.Kjo pa dyshim eshte merrite e hulumtimeve serioze te Leon Qafzezit dhe te nje pune voluminoze disa vjecare per te arritur pikerisht tek ky liber modest por me pretendime. Shpesh ne lexojme neper organe te ndryshme te shtypit shkrime te spikatura ku jepen informacione per figura te shquara te kinemase por une do terhiqja vemendjen se lexuesit se ne kete liber eshte punuar me pikesynimin oer te dhene ne menyre te permbledhur e sakte substratin e yjeve te regjise filmike.Aty ,ketu shfaqen si meteore shendrites edhe emrat e e gjenive te interpretimit,aktoreve qe tronditen ekranin,por autori nuk synon ketu,ai ka nje parameter tjeter ne te thelle,regjine.Une do te thosha se jane pikerisht obsionet e autorit te librit ato qe hapin perpara lexuesit nje spekter te gjere mbi punen tejet te lodheshme te regjise filmike. Ne liber spikat njeheresh dhe aftesia krijuese e Leon Qafzezit.Eshte nje vecori tjeter kjo e ketij libri.Cdo shkrim per seicilin mjeshter te filmit tingellon edhe si nje tregim i bukur e interesant.Kjo eshte dhe aresyeja qe libri lexohet me nje fryme qe te mban ne tension.Perpjekja per te bere edhe nje ilustrim fotografik te protagonisteve<Leon Qafzezi sjell ne faqet e librit foto interesante si dhe nje fotomontazh artistik qe intrigon permbajtjen.E vecanta e ketij libri mendoj se eshte koncepti substrektiv e befasues i menyres se si eshte shkruajtur i gjithe libri,gje te cilen une do e quaja padyshim aftesi krijuese te Leon Qafzezit. Qe te tingellosh i besueshem duhet pervoje,kulture dhe aftesi cilesi keto qe nuk i mungojne autorit ne fjale>edhe sugjerimet qe jepen jane rezultat i ketij vizioni te gjere mbi boten magjike te filmit. Autori eshte njeheresh edhe autor i disa filmave dokumentare televiziv si dhe regjisor dhe skanarist i filmit artistik"Dhimbje pa koke"ku perseri kemi protagoniste figurat me te njohura te artit kinematografik.Eshte pasion,pastaj pune,edhe talent pastaj realizim,eshte lodhje,mund dhe pune njeheresh,realizimi i ketij memoriali te bukur e befasues per mjeshtrit e medhenj tebotes se kinemase boterore.Leon Qafzezi,duke qene edhe kritik e estete i fushes se kinematografise arrin et jape edhe mendimin e vet,kuptohet shkurt e pa shume nderhyrje te teperta. Kontributi i autorit eshte i cmuar edhe persa i perket perpjekjeve qe ai ben per te shperfaqur boten intime te uyjeve te rgjise filmike.Aty nuk ka sensacione por ca te verteta qe gjithsesei te befasojne e te bejne te mendohesh,Po kaq konciz jane dhe deduksionet,Po lexuesi gjen aty mbase dhe kohen,vetveten dhe ato jane pjese te pendricuar te atyre realiteteve qe ne gjer me sot nuk i kemi njohur, Ne mbyllje do te doja ti uroja autorit suksese dhe libra te tjere oer boten e madhe te filmit Vasil Tabaku

Sillet nga Leon Qafzezi,monografia e regjisorit ,qe beri emer dhe epoke Stanley Kubrick,versioni shqip:

"Kubrick",regjisori i famshem amarikan vjen nepermejt nje monografie ne gjuhen shqipe,Kjo monografi e fundit e dale nga autori Leon Qafzezi,eshte nje botim i plote i jetes,veprimatrise dhe opinionit qe ka qarkulluar per regjisorin e famshem nga koleget dhe studiuesit e tij. Keshtu Stanley Kubrick u lind 73 vjet me pare ne qytetin e New Yorku.Ai ishte regjisori i pare pas Luftes se Dyte Boteore qe beri emer dhe epoke.Qe ne fillimet e tij,vepra krijuese e ketij kineasti te talentuar zgjoi interesin e mjaft krjijuesve dhe kritikeve,te cilet nisen te vleresojne pretendimet e tij artistike,estetike,vizionin e ri te mjeteve shprehese,nje lloj ironie te thelle sociale,por gjithsesi i binte ne sy nje vezhguesi te holle te artit kinematografik.Stanley Kubbrick realizoi filmin e tij te pare"Frike dhe deshire:(Fear and Desire).Me pas spikatin veprat :Lolita:ekranizim i romanit te Nobokov,"Odisea e Hapesires:e A.C.Claik."Portokalli mekanik"i novelistit Borgess.Megjithate,ai u afrohet ketyre autoreve te medhenj duke u dhene nje domethenie dhe nje vizion te ri,ai di"te ndricoje artin"me nje profesionalizem te rralle artistjk,I specializuar ne boten e tij kulturore ne raportet mes kinemase dhe patologjise,Kubrick i referohet shpesh megjithese jo fare hapur Zigmund Frodit.ne galerin e tij te filmave ,leviz nje bote e gjalle,levizin psikologji dhe karaktere te nje shoqerie kapitaliste te zhvilluar dhe jo pa probleme,leviz nje mjedis qe ne te shumten e rasteve eshte teper natyral...Regjisori i filmit"Eyes Wide Shut",tashme jo me ne jete,ka mbetur i paharrueshem per vepren e tij kinematografike,por edhe ne kujtimet e kolegeve dhe te aktoreve qe kane punuar me te.Te gjithe kata njerez flasin per Kubrick ne monografine e botuar ne shqip nga shkrimtari dhe kineasti Leon Qafzezi.nderkohe qe ne kete liber ka dhe mjaf opinione te kritikeve te Kubrick.Gjithsesi ,te gjithes ata jane te apasionuar pas filmave te ketij regjisori te madh,mund te shuajne kurreshtjen per aspekte te ndryshme te jetes dhe aktivitetit ne monografine e ketij personaliteti te kinematogrfaise boterore Korespondent :Gazeta Republika/27 nentor 2002

Stanley Kubrick-Shpikesi i formes,inxhinieri i figures,koreograf i hapesire... Realizmi dhe violenca,fantashkenca,zgjeruan me mjete mjaft te reja figurative te spikatura dhe me nje origjinalitet te papare,aksin epik te kinematografise amerikane,duke sjelle vizione t ereja te shoqerise kontemporane. Stanley Kubrick,lindi me 26 korrik 1928 ne qytetin e zhurmshem dhe plot kolorit te New Yorkut.E nisi fillimisht si nje fotograf profesionaist duke vijuar me tej me xhirime te filmave te shkurter. Fimi i pare i metrazhit te gjate eshte ai i xhiruar ne vitin 1953,me titullin "frike dhe Deshire"(Fear and Desire)/Metrazhet e gjate te tjere qe dominonin ekraniun e madh amerikan,ishin te natyrave ekspresive-violente dhe disi me ngjyrime barike ne teatralitetin e vdekjes sic shkruan kritiku i filmit Claude Michel Cluny;Keto spikasin me teper ne filmat"Lolita"dhe "portokalli mekanik"I referohet me krijimtarin e tij trillerit,komedise peplumit,fantashkences ,politikes,fiksionit. Aplikon nje force krijuese te papare duke thyer konvencione,duke i krijuar vetes nje liri vetjake,pavaresi krijuese jashte studiove te medha..Ai paraktikon nje kinema amatore per sa i perket nivelit teknik dhe financiar me metrazhet e tij et shkurtra duke qene nga kineastet e pare qe punon me kredi te vogle,te permasave qe projektet fitojne vetem ekzistencen e krijuesit dhe grupit te tj modest.

E njihni kete?Ky quhet Leon Qafzezi,do ja degjoni emrin kur te kete shkuar 40 vjec! Odhise Pakali

Leon,me je bere si ata personazhet e librave te Jack London,me kete pardesyne e zeze dhe qenin Poli qe te vjen nga mbrapa neper fshat,te pret dhe te percjell tek autobuzi...

Maks Velo

Ashtu ka qene edhe ne Institut,te impononte respekt.Mbaj mend kur kemi luajtur fragmente nga “Lumi i vdekur” me profesor Petrit Tunen,Leoni me nje kapardine te zeze dhe shume serioz Aleksandra Vasili

Keni nje memorie te mrekullueshme dhe une i kujtoj ato vite me teatrin e shkolles dhe momentet qe kemi ndare bashke...Se harroj,kishit nje afrimitet dhe komunikim shume shoqeror me te gjithe. Dhe mbi te gjitha keni pasur nje goodlook shume te vecante besoj te gjithe kishin deshire te rinin ne shoqerine Tuaj,packa diferences se moshes... Perparim Kurti

LEON QAFZEZI,OBRIGADO,MERCI,GRACIAS,DANKE FALEMINDERIT PER TE GJITHE FAMILJEN TUAJ KETE KRISHTLINDJE" RICARDO BRAECHER


30 Vjetori i Clirimit te Atdheut/Konkursi Kombetar letraro Artistik/1974 I jepet Cmim Special Skenarit per film artistik"Kete bir mos e harro"te autorit Leon Qafzezi per brendi te shendoshe ideologjike dhe vlere artistike qe premton realizime te sukseshme ne krijimtari

Dritero Agolli Thoma Deliana Kryetar i Lidhjes Shkrimtareve dhe Artisteve Minister i Aresimit dhe i Kultures


Leon.we hope that you and everyone are okay and had not impact from the erthquake" Thom Qafzezi ,USA


"Shume bukur i madhi Artist Leon Qafzezi,te pershendes miqesisht" Sulejman Prrenjasi(Piktor)

Ne cdo sekuence te ketij kolazhi ndihet shkolla e pavdekshme e pelikules.Urime dhe krijimtari te gjate Ergys Sako

Kaubojsit Qafzezi.Njerez te mrekullueshem” Aleks Gjinaj

I wish you my dear hold friend,a beautiful day suit day to you and your family.I feel you and Roberts my relatives.Love you and your family's very much. Evelin Lito Polioudaki

Simfoni ngjyrash te kesh ne shpirt,ne krijimtri e ne jete miku im Aleks Gjinaj

CV e mrekullueshme...

Sevim Arbana

Leonit me konsiderate

Clirim Kokonozi

Leon Qafzezi,na dole i forte o kolonjar! Alfred Uci

“Revisten “Film”e shikoj si nje inisiative teper te dobishme,te ciles i uroj nga zemra jetegjatesi” Teodor Laco Drejtor i Kinostudios “Alba Film”

“Besoj se revista juaj “FILM”jep nje shprese per njerezit,per ngritjen kulturore te artdashesve te filmit,ajo eshte vete nje shprese per filmin,pikerisht tani kur vete filmi eshte ne nje krize te rende...Une i uroj nje te ardhme te mire,mbasi ka nje ekip te apasionuar te pregatitur profesionalisht dhe qe e dashuron kinemane” Nini Andreoti Athine

“Film,eshte revista e pare qe kam gjetur ne tavolinen time kur kam ardhur ketu,eshte nje reviste qe e shoh me interes.Mendoj se eshte nje reviste e guximshme e cila do te meritonte nje jete te gjate per t’u zhvilluar ne saj te vete zhvillimit te kinematografise shqiptare” Samuel Richard Ambasada Franceze Tirane


“...Je me felicite que vous ayez realise un documentaire montrant l’action de la Croix-Rouge Francaise en Albanie et que celui-ci soit bientot diffuse sur une chaine de television.

L’interet que vous manifestez ainsi pour mon pays-et que demontrent egalement vous autres project- est pou mois,bien sur,sourse d’un grande satisfaction...” Patrick CHRISMANT L’Ambassadeur de France


“Ishte koha tashme qe edhe publiku shqiptar te kishte nje reviste kulturore-artistike si “FILM”,mbasi per kete art te fuqishem e kaq popullor,sic eshte kinematografie duhet punuar shume qe ai te behet pjese perberese e kultures se qytetit tone. Jami i sigurte qe “FILM”me nje ekip kaq te pergatitur botuesish,do te dije ta kryeje me se miri kete detyre kaq fisnike.Urime! Gjergj Zheji Rektor i Akademise se Arteve

“Revista “FILM”vjen ne qiellin e zymte te nje morie pa fund gazetash partiake si nje pranvere e bukur,mbas nje dimri te ftohte.Prandaj edhe dalja e krsaj reviste eshte nje ngjarje e gezueshme,e bukur,nje feste e vertete artistike,ku do te marrin pjese kineaste te shquar nga gjithe bota,aktore e artiste qe kane bere emer ne kinematografi.Ne faqet e saj do te vije e plote e pa paragjykime nje informacion i plote qe deri tani eshte dhene i gjymtuar. I uroj me gjithe zemer udhe te mbare kesaj reviste te bukur qe mendoj do te jete nje nga revistat me te kerkuara ne vendin tone” Briseida Mema Kritika Letrare

“ky shekull,nga fillimet e tij,kaloi i teri ne celuloidin e aparatit kinematografik. Kercimet ne Foliberxher,ekspozitat boterore,fillimet e aviacionit,lufta kimike ne transhete e Luftes se Pare ,te shtenat e Aurores,fjalimet e Leninit,pushtimet e Shqiperise,Cekise e Polonise,tere Lufta e Dyte,kampet shfarosese,kapitullimi nazist,Plani Marshall,lufterat ne Kore,Vietnam,shembja e murit te Berlinit,vrasja e Causheskut,Sadamit,rrezimi i monumentit te Enver Hoxhes... Shekulli po shkon drejt fundit te tij e ne naten qe do te nderrohen mijevjecaret i dyti dhe i treti,do te nderrohet edhe nje bobine e re ne kameren filmike Permenda dokumentaret se jam admiruesi i tyre,por me shume arti i shtate beri ne filmin artistik.Ai si asnje tjeter rindertoj artistikisht biografine njerezore,shpellat,lufterat greko-romake,legjendat e Krishtit e pastaj Mesjeta,Rilimdja revolucionet,kohet moderne... Nuk mund te gjesh tani te paprekur kontinent te pashkelur nga kineastet,ketyre dishepujve enderrimtare qe duan te fusin ne kamere tere historine. Revistae juaj,e cila do te reklamoje filmin e ri,merr persiper dhe problemin e kuriozitetit te publikut mbi rryma,aktore,studio. Ju uroj sikurse urohet nje njeri qe niset per rruge”Paci fat e torben plot” Maks Velo Arkitekt/Anetar i Forumit per mbrojtjen e te drejtave te Njeriut

Gjithmone e me shpesh njoftohemi per daljen ne drite te gazetave,revistave dhe botimeve te reja.Kjo eshte shenje e pluralizmit te mendimit dhe te demokracise,ndaj ky fakt nuk ka si te mos te gezoje.Problemi qendron se sa arrin seicili organe i vecante,te shtoje nje ze te ri ne korrin shumengjyresh te shtypit tone. Jam i bindur se krejt ndryshe do te qendroje puna me me revisten“FILM“.Ajo me siguri do te jete nje ndihmese me vlera per kulturen tone kombetare,per njohjen e publikut tone artdashes me nga afer me boten e madhe dhe mahnitese te njerit prej arteve me te dashura e me te perhapura te ketij shekulli,kinematografine.Jam i sigurt gjithashtu se kjo reviste do te gjeje shume shpejt lexuesin e saj,pasi dhe publiku yne eshte teper i etur per art dhe kulture. Me kete rast,dua te pergezoj ekipin drejtues te revistes qe nderrmori iniciativen per ti dhuruar lexuesit shqiptar dicka te bukur dhe te fresket,per te cilen ai ka shume nevojen vet,ne keto koheta te turbullta,kur per artin dhe kulturen pak kush po kujtohet. Edhe nje here ,URIME! Arben Kallamata Kryetar i Lidhjes se Gazetareve te Shqiperise

Marr shkas nga kjo kerkese tu bej prezent nje nisme shume te vleresuar te zotit Leon Qafzezi,shkrimtar-kineast,per zhvillimet teatrore shqiptare. Zoti Qafzezi merr persiper realizimin dhe botimin e revistes tremujore “Theater” Nisur nga zhvillimet qe ka marre teatri sot,mendoj dhe vleresoj se eshte e domosdoshme botimi i nje reviste profesionale e cila merr persiper me realizem dhe vertetesi zhvillimet e siperpermendura. Zoti Qafzezi,eshte perpos profesionit si shkrimtar dhe kineast,ka qene botues i revistes kinematografike”FILM”,nga viti 1992 -2002.Gjithashtu ai eshte nga kritiket me ne ze te teatrit ne ditet e sotme. Kristaq A.Skrami Drejtor i Pergjithshem/Teatrit Kombetar

Shkolla e Filmit dhe Multimedias ”Marubi”,eshte njohur me vepren e Historise se Kinematografise Boterore” te kineastit Leon Qafzezi,duke vene ne dukje vlerat e saj njohese ne fushen e historise se filmit,lindjes,zhvillimit,krizave dhe gjendjes aktuale te tij. Ajo shpreh konsideraten per kete veper kinematografike te punuar ne vite.Njeheresh e konsiderojme kete liber jo vetem informativ dhe rekomandojme sponsorizimin e tij,pasi krshtu i vihet ne ndihme jo vetem shkolles sone,kineasteve ne vecanti,por dhe dashamiresve te filmit ne pergjithesi Kujtim CASHKU Drejtor

Arkivi Qendror Shteteror i Filmit e shikon me shume interes botimin e librit”Historia e Kinematografise Boterore”te kineastit Leon Qafzezi,nje kontribut shumevjecar. Mendojme se per vlerat e saj njohese ne fushen e filmit boteror do ti sherbeje ne radhe te pare kineasteve shqiptare,studiuseve te filmit si dhe artdashesve te tij. Duke ju uruar suksese autorit,mendojme se ia vlen sponsorizimi per kete liber. Ilia Xhokaxhi Drejtor i AQSH

“Opera-Balet”si nje reviste elitare ne art,ka shanset te gezoje se shpejti prestigj jo vetem nder simotrat ne vend,por edhe te ngjalle interes per fushen dhe jashte vendit ku eshte rritur interesi per bashkepunimet nderinstitucionale te fushes. Miq te Operes,Shoqata Nderkombetare e sferes dhe personalitete qe ndjekin zhvillimet muzikore dhe koreografike tek ne do te jene lexues te rregullt te saj. Menyra si eshte konceptuar revista,jep garanci per nje bote te denje vlerash te qebdrueshme dhe gjallimit te mendimit gazetaresk e kritikes se fushes qe thuajse mungon teresisht. Gjithcka me lart eshte bazuar ne mbeshtetjen e plote personalisht te titullarit te TKOB ne postin e drejtimit te pergjithshem dhe artitist i nje pervoje te gjate ne artin muzikor,i jap inisiatives se z.Leon Qafzezi,per idene e shkelqyer dhe vlerat krijuese qe ai perfaqeson... Zhani CIKO Drejtor i Pergjithshem TKOB

Shkolla e Filmit&Multimedias ”Marubi”dhe Eagle Film Albania,marrin persiper te realizojne botimin e revistes “FILM” “FILM”do te jete nje organ mediatik,informues,studiues e kritik ne fushen e kultures se imazhit dhe kinematografise shqiptare dhe asaj boterore ne teresi. “FILM”do te pasqyroje dhe analizoje tendencat dhe zhvillimet me te qenesishme te artit te filmit dhe mediave televisive.”FILM” do te kete nje hapesire te vecante per aktivitetin dhe veprimtarite e FMM dhe EFA Z.Kujtim Cashku eshte drejtor i “FILM”dhe zoti Leon Qafzezi eshte kryeredaktor i “FILM” Per FMM Kujtim CASHKU

I nderuar zoti Qafzezi, Nuk kam fjale te pershkruaj befasine dhe kenaqesine qe me solli videoja e hapjes se ekspozites sime ne GA ne Tirane. Kjo ka ndodhur ne korrikun e vitit te larget 1966.Ju falenderoj shume per mundin dhe kujdesin qe te ruani dhe te publikoni kete video. Mbreme,isha duke kerkuar nje artikull ne internet dhe befas pashe veten dhe s‘e besova...“Eshte e pamundur qe dikush ta kete ruajtur e aq me pak ta kete publikuar ne internet kete“mendova me vete duke mos iu besuar syve cfare shihja;veten time,gruan dhe shoket e mi para 22 vjetesh! Po ja qe keto mrekulli ndodhin nga njerez te mrekullueshem si ju...Ju falenderoj dhe nje here duke ju deshiruar gjithe te mirat! Te fala e mire mbetshi.

Agim Morina/

Zotit Leon Qafzezi me respekt e konsiderate te larte Nazif Bezhani

With the development of the demokratic proceses ,and when the students of the university when hunger strike ,they were in need of support by the whole opinion for their just demands..Leon Qafzezi charged by independent syndicates of Valias mine and Mr.Valer Xheka,the founder of Tirana Independent Syndicates acked us to organized strike of two hours and write a petition in solidarity with the students.90% of the collective of the Film Studio New Albania accept this.There were indoctrinated people,people without courage who did not still holding hight post can be everything ,but not artist with a democratic spirit! Translated by Shpresa Rira

I hope this has helped and I wish you great success with your future endeavours Your sincerely

Gray Levett Grays of Westminster London/England

Leon Qafzezi is a star... Alain Perret Croix Rouge Franchaise

Je recu,ce jour,votre de trois livres qui m‘ont beaucoüp touche. Je vous prie d‘agreer,Monsieur,avec l‘expression de ma vive gratitude,les assuraces de ma haute et amicale consideration.

Patrick CHRISMANT L‘Ambassadeur de France

Vellait tim te dashur Leon me shume dashuri,nga vellai i tij i vogel, Robert,Paris le 3 decembre 1998

Leon Qafzezit,Miqesisht Pjeter Arbnori

Dear Leon

It was very hard reading your handwriting.. Regards,

Marjan Gabrijelcic Lubljana /Slovenia

Dear Leon Qafzezi, Hoping to see you and washing your film very soon...


Goksin SIPAHIOGLU SIPA PRESS Paris/France


Cher Monsier Qafzezi, Dans l‘attente du plaisir de vous voir,je vous prie de croire,cher Monsier,en l‘assurance des mes sentiments les meilleurs.

Michel Reilhac forumdesimages,Paris/Frances

Mr.Leon Qafzezi, Mr.Joel CHAPRON,will be happy to meet you and talk with you about possible future relationship. Best regards Bruno BERTHEMY Unifrance

"Your magnetism is your superpower...You are diplomatic about disagreements to what others are suggesting. Everyone wants a piece of the action when you accurately demonstrate the value of your creation. You not are feeling anxious about your future" L.*Smith "Valle e bukur qofte jeta jote Leon Qafzezi.Te falenderoj i dashur Leon Qafzezi,Artist nder breza" S.Prenjasi/Piktor Leone,po cfare faj kam une qe me ke lene mbreme pa gjume?Lexova novelen Tregu i Enderrave dhe nuk kam fjetur gjithe naten,,ishte nje mrekulli..Te lutem me jep te drejten e autorit ta bej film artistik... Mit'hat Fagu Regjisor Filmi

Me vjen keq,George Simenon Jr Artur Zheji

E lexova novelen "Qielli poshte"Leon,je koshient se cfare ke shkruajtur!?.Eshte nje kryeveper,nje mrekulli...Dhe une po vuaj me nje Genti,qe i shpetoi pushkatimit...E lexova dhe "Pashaporte per ferr"..Te lutem dil nga jeta ime... Shpresa Vreto Shkrimtare

Urime Leon,paske botuar gjithe ato libra,respekt per punen dhe vitalitetin tend... Gjergj Denelli

Bukur Oni,te falenderoj per dy librat e tu te mrekullueshem... Edmond Cino

Mjeshter unik Leon Qafzezi

Mexhit Prenci/Dramaturg &Kritik

Edhe ne qetesi,nuk ri rehat,duart e tua kerkojne pune...

Aleks Gjinaj

"Good morning Leon, I do like the idea we never met but that time to time we share ideas or feelings...So we live in the same Planet. Good morning my friend Emmanuel Virton/France

Mirembrema "kaubojs"i koheve moderne... Miri Kotoni

"Ishte kenaqesi te vuaje me ty,Leon Qafzezi" Briseda Qafzezi

"Leon Qafzezit,Me respekt e dashuri, Solange d'ANGELY

Bell’uomo e molto serio,e un dono della famiglia

Evelin Lito Polioudaki

Superman! Hyda Ismaili,Londer

Respekt per ty Leon....Je i mrekullueshem Arben Gima

Ju pershendes Z.Leon!Edhe pse nuk na ka rene rasti te takohemi,ne kemi dicka te perbashket...Prinderit tane kane qene shume miq! Natasha Angjeli Kacori

Bravo Hemingway...Ciao amico buona note e bel sogni,ti abracio Clement Mendu Lutfia

Te pershendes,Miku im i madh me vlera Llesh Duka

Jam i lumtur qe te kam mik ty Leon Qafzezi Ne Qafzez,kam bere shkollen unike Perqafime familjarisht! Sulejman Perrenjasi

Wow!Suksese Leon Qafzezi Shpend Bengu

Suksese Leon!

Alma Devolli Cakalli

Congratulation!

Agim Fafaj

Suksese pac ngahere Leon!

Rozana Gjergji

Respekte per krijimtarine

Bajram Hoxha

Bravo per gjithe keto botime!

Agim Fafaj

Te ishe arratisur qe atehere ne New York..hahaha Vangjel Gjikondi

Per ju, respekte pa fund... Lumturi Vladi

Vijimesia e gjakut dhe ngrohtesia shpirterore...Sa e rendesishme ne jetesimin e brezave... Harallamb Kota

Leonit,tregimtarit,shkrimtarit me respekt dhe konsiderate Albert Z.Zholi

Leon Qafzezit,ne kujtim te personazheve te ketij libri

Ilinden Spasse

Leones me respekt... Moikom Zeqo

Zotit Leon,Miqesisht, Ruzhdi Keci/Prefekt i Tiranes

Leonit,njeriut fisnik dhe krijuesit te talentuar...Me respekt e dashuri vellazerore Cobo Skenderi

Mikut tim Leon Qafzezi Dr.Georgius Glakoumis

Leonit,me shume konsiderate Violeta Gjoka/ Gazetare Rtsh

Artistit te dashur Leon Qafzezi Hysni Milloshi

Leonit ,shokut tim te Pezes,me respekt,

Maks Velo

Zotit Leon Qafzezi,me nderime, Petraq Kolevica

Leones,me respekt e mirenjohje vellazerore Cobo Skenderi/Pilot,Shkrimtar

Si perhere shkelqen vella. Artur ZHEJI

Parathenie

Autori Leon Qafzezi,me vellimin e tij poetik te dyte"Eda"eksploron nje hapesire te re te mendimit poetik ne kohen e nje tranzicioni shpirteror te krijuesit.Eshte nje kapitull i ri i nje jete te hapur plot kontraste,por edhe te nje koloriti te vecante shprehes ku mendimi poetik vibron plot dinamizem shperthyes,sens filozofik dhe qartesi te rralle mesazhi human. Tipari me i kapshem i dimensionit te tij poetik eshte meditimi i brendshem krejt spontan ,i zhdervjellet me nje psikologji te percaktuar qarte,eshte shpirti i tij poetik i ndjeshem,metaforik...Poeti dhe kineasti Leon Qafzezi me kete vellim te ri poetik del para lexuesve si nje karakter me nje temperament shperthyes ndonese ne pamje te jashtme te le pershtypjen e nje njeriu te qete... Poezia e tij sjell drite dhe shprese per aspiratat me te larta njerezore.Vizioni i tij poetik per boten vjen si rrjedhoje e nje dashurie te madhe per njeriun,jo vetem per njeriun e afert,por per njerezimin ne pergjithesi,por mund te shtojme se nje lloj ekzistencializmi i pershkon te gjitha poezite.Poeti di gjithashtu te dale nga deshperimi sensibel drejt nje limpiditeti te stilit dhe mendimit,ku liria dominon si nje dimension thelbesor i jetes njerezore. Origjinaliteti krijues,forca ekspresive e vargut e vizatojne mire portretin e ketij krijuesi potencial ne fushen e artit poetik.

Martin London

10 Nentor 1996


"Thjeshtesi shprehese dhe force vargu"

Vellimi me poezi"Dashuri pa kredi"nga Leon QAFZEZI


Para pak kohesh poeti dhe regjisori Leon Qafzezi,doli para lexuesit me librin"Dashuri pa kredi".Ngjyrat e kesj poezie jane transparente dhe te ngrohta.Leon Qafzezi e nderton vargun permes perjetimeve te tij te gershetuara keto me vibracionet e shpirtit te ndjeshem te vendit. Aty fryjne ererat jetedhenese te demokracise se vertete shqiptare,ndjejet impulsimi i nje zemre te sinqerte e me nota shpesh here lirike.Ashtu sikurse autori eshte teper origjinal ne menyren e tij te te jetuarit ashtu shfaqet edhe ne poezine e tij. Perjetimet e autorit jane "pa kredi"sikunder shprehet ai nepermjet titullit te librit te vet. Natyrshmeria dhe dinamika shperthyese gjejne nje shpirt intensiv poetik.Te ben pershtypje thjeshtesia shprehese dhe forca e vargut me mendimin e ngjeshur dhe teper realist.Autori nuk merr persiper te flase me sllogane per shpresat qe lindin dhe marrin jete ne epoken madheshtore te demokracise.Ai e shikon ate si nje domosdoshmeri te fjales "liri"...Deduksionet jane te kapshme dhe plot ngjyrime emocionale.Poezia e Leon Qafzezit tingellon sa e fresket aq dhe befasuese,cka eshte rezultat i nje akumulimi te gjate...Pikerisht ne konturimin si nje horizont ne vazhdim shfaqen ngjyrat e nje spektri me dimension te gjere njerezor,ku sic u shenua,asgje qe ka te beje me njeriun dhe shpirtin e tij te bukur nuk shitblehet "me kredi" Libri me te cilin Leon Qafzezi i flet lexuesit eshte me teper nje "parathenie"per ate cka pergatitet shpirti i ndjeshme i poetit per te thene me vone...Le te shpresojme.

Vasil TABAKU

Gazeta"RD"2 nentor 1996


"Ekzistencializmi i pershkon te gjitha poezite" -Shenime per vellimin me poezi"Eda"nga Leon QAFZEZI

Autori Leon Qafzezi,me librin e tij te katert te titulluar "Eda",sjell para lexuesit nje realitet artistik te vecante,themi te vecante sepse eshte origjinal ne krijimtarine e tij duke sjelle me poezine e tij nje individualitet ,nje fytyre ekspresive ne artin poetik... Ndonese kendveshtrimi i tij synon drejt nje sintetizimi te temave,permendim poezite:"Blu kobalt""Plepi i mendimeve te mia"Credo""Sinfonia e njollave""Enderra e enderres""Varreza e kujtimeve"etj,etj,Ekzistencializmi i pershkon te gjitha poezite. Eshte kjo fryme e re ne poezine tone,qe i jep tonin te gjithe ketij vellimi analitik-social. Elementi kontrapunktual, spontaniteti i mendimit filozofik larg ekuivokeve didaktike,apo nje lloj retorike te vargut e theksojne akoma me mire karakterin e sinqerte te poezise se tij me nje sensibilitet i holle e nje densitet i rende krijues... Ajo cka eshte akumuluar neper vite,gjen shperthim neper vargjet e tij me guxim dhe vitalitet duke evidentuar lirin e te shprehurit,por njekohesisht edhe mesazhin e madh te lirise njerezore si nje kusht i domosdoshem per nje shoqeri demokratike. Nga vellimi i pare"Dashuri pa kredi"dhe deri ne vellimin "Eda"autori ka nje evolim te dukshem qe spikat ne forcen e mendimit filozofik-poetik te vargut te lire ku ndjehet sic e thame me lart,ecuria e madhe e artistit drejt nje individualiteti te spikatur artistik ne fushen e artit poetik.Nuk na mbetet vecse ti urojme suksese te metejshme.

Brikena CUADARI

Gazeta "Drita"29 Dhjetor 1996


"Pashaporte per Ferr"nga Leon QAFZEZI

Nje emer i njohur nga bota e televizionit,per te disaten here shfaqet ne flete librash ne gjini te ndryshme te te shkruarit. Leon Qafzezi,regjisor,operator dhe skenarist ne Televizionin Shqiptar shfaqet ne vitrinat e librit me nje novele te quajtur "Pashaporte per ferr". Vjen tek lexuesi me ndihmen e Shtepise Botuese "Aferdita"per te sjelle nje rrefim te kohes sone,i prezantuar me zhdervjelltesi ku spikat stilki satiriko-humoristik,ekzistencializmi etj.Ashtu sic thote edhe Brikena Cuadari ,e cila ka bere parathenien,libri eshte shume optimist,mbase me optimisti qe mund te lexohet ne keto dite...Historia e njerezimit e pare ne nje plan pannjerezor,eshte si nje spektakel komiko-tragjik ku ndryshojme vetem aktoret,rekuizita,kurse drama eshte po ajo ne shekuj,eshte po ai instikt,po ajo dhimbje,po ajo ekzistence. Ky eshte libri i shtate i Leon Qafzezit,vetem dy te fundit jane botuar me 1997,por botime te nje gjinie te vecante... Autori me "Pashaporte per ferr"eshte krijues i 20 krijimeve televizive,qofte keto si skenarist,operator apo regjisor. E gjithe puna e tij artistike e filmuar me pare kesaj here tenton qe te pershkruhet ne librin e tij te ri"Pashaporte per ferr"

Korespondent Gazeta "Republika"24 Janar 1998


Parathenie-"Pashaporte per Ferr"nga Leon QAFZEZI

"Te gjitha veprat e medha jane kurdohere pergjithesuese,"Don Kishoti""Fausti""Hamleti"jane te gjitha pergjithesime...Te gjitha proceset zhvillohen perpara syve tuaj.Ne duhet te kerkojme unitetin,te krahasojme te kundertat.Ketu qendron gjithe ceshtja shkruante dikur shkrimtari Maksim Gorki. I ketij kalibri eshte edhe vepra letrare qe ne kemi ne dore me titullin"Pashaporte per Ferr"te autorit Leon Qafzezi.Autori e ka quaj- tur novele por une do e quaj nje roman te kohes sone,per vlerat qe ai mbart ne vetvete per zhdervjelltesine e stilit satiriko-humoristik,ekzistencializmin,koherencen e antisuzhetit,gjurmet inteligjente qe ai le...Do e quaja romanin me optimist qe kam lexuar ne ditet tona,a ndofta nje simfoni te ketij fund shekulli. Teknika interesante e te shkruarit,struktura e levizshme e kohes dhe njekohesisht statizmi i saj kane dicka tarkovskiane... Historia e njerezimit,e pare ne nje plan pan njerezor,eshte si nje spektakel komiko-tragjik,ku ndryshojne vetem aktoret,rekuizita,kurse drama eshte po ajo ne shekuj.Eshte po ai inskenim,po ajo dhimbje njerezore,po ai trishtim...Mendimi metafizik i jetes,brenda nje rrethi dhe jo nje spirali leninist te zhvillimit,te dhena keto nga autori me elokuence jane mjaft racionale,por mbartin ne vetvete dhe nje fantazi optimiste te transformimit te jetes,natyrisht ne limitet e hipotezes.Do te thoja pa e zgjatur me tej se kemi te bejme me odisene e realitetit qe i "fryjne"sirenat e ekzistences.

Brikena Cuadari


Veshtrim mbi librin"Autore"nga Leon QAFZEZI "Dashuria e Heminguejt dhe finesa e Millerit"

"Autore"eshte nje permbledhje me shenime te shkurtera te botuara ne vite te ndryshme ne organet me te njohura periodike te kohes,por tani vjen i mbledhur ne nje liber modest te realizuar nga Leon Qafzezi. Autoret bashkekohor aty jane analizuar ne vepra te vecanta,por gjithsesi tipike ne profilin e personalitetit te tyre krijues duke synuar vecorite psiko-sociale te vepres se tyre te larmishme ne ide dhe forme. Mozaiku i portreteve te tyre,heterogjen ne vite eshte pak a shume i njejte me mesazhet njerezore,eshte pothuajse mesazh final i enderres se tyre,eshte e njejta enderr,i njejti obsesion kunder dhembjes njerezore.Jane po ato vlera esenciale qe pulsojne ne damaret e veprave te tyre. Eshte dialogu yne tokesor qe flet me gjuhen Nerudes,Pachekos,Marinetit dhe Brehtit dhe qe me mesazhet e tyre nuk perben nje edicion gjuhesh te huaja.Eshte apeli i madh per drejtesi sociale,per ngritjen ne piedestalin qe i takon personalitetit njerezor te cdo ngjyre dhe race.2o autore te medhenj qe kane ngritur shtepine e bardhe te letersise boterore jane renditur ne menyre te perkryer nga Qafzezi ne kete vellim.I madhi Heminguej eshte i pari qe te shtyn ta lexosh duke menduar se c'te fshehte i ka zbuluar autori? Cila eshte dashuria e Heminguejt?A flitet ne kete liber per infermieren simpatike te gojedhenave te shumta per te? Heminguej vjen i fshehte nga Qafzezi duke u zbuluar nepermjet fatit te personazheve te tij.Ku e trajton ai temen e vdekjes? Temen e vdekjes Hemiguej e trajton ne librin e tij"Te kesh apo te mos kesh"si dhe "Perse bien keto kembana"pak a shume sic eshte trajtuar ne letersine e atyre viteve kur lufohej kunder nazisteve.Ketu Heminguej ekzaltohet nga lufta duke i dhene temes se vdekjes nje gjalleri joshese. Brenda nje stili brutal ai fiton ndaj saj jo"perjetesisht"por ne menyre te lavdishme duke kerkuar fillimet e tij nje revolte te individit te izoluar ku "revolucioni"mbjell vlera pozitive dhe jo gjithnje nihiliste. Si tek romani "Perse bien kembanat"po ashtu dhe tek"Lamtumire arme"heronjte respektivisht ndryshojne brenda nje lloj maniere,heroi nuk eshte me vetem,ai lufton brenda nje sensi konformist dhe tradicional dhe ai instiktivisht eshte pozitiv me boten."Leksioni" i tij ne kete liber eshte tejet konfuz dhe si nje liber i konstruktuar keq por me vullnetin per te gjetur ne kete bote nje "qoshe"ku vdekja eshte tejet e qarte dhe duhet respektuar. Qafzezi ndalet gjate tek te gjithe duke mos harruar edhe interpretimin e Millerit qe ia ka zbuluar sekretet e depertimit ne shpirtin njerezor me finesen e tij te madhe.Ndonese kete finese e fitoi ne vitet e emigrimit te tij te rralle ne France ne vitin 1928 dhe ku qendroi jo pak por 37 vjet.Kjo gje ne kete liber gjen shpjegim ne natyren e tij lirike karakteristike per nje bruklinas por edhe sepse Parisi plot kolorit ku ai provoi shokun e pare,njohu mizerjen dhe provoi zanate te ndryshme dhe te rendomta,nuk e tjetersoi por mbeti njeri,por gjithsesi nje natyre rebele,e padisiplinuar,per tu bere ne moshen 40 vjecare gjeni i letrave. Dhe te papritura te bukura fshihen ne librin "Autore"te cilat jane ne interes te gjithe atyre qe duan te dine dicka me shume per Blaise Cendrars,Henri Millerin,John Cower Powys,William Foulkner,Eugen Jonesko,Ernest Hemingway,Nicolas Guillen,Lajas Kassak,Alfred Dublin,John Midelton Murry,Leopold Senghor,Ilia Erenburg,Shon O'Kejsi,Pablo Neruda,Bertold Breht,etj.

Esmeralda Bardhyli

Gazeta "55" 11 Janar 2000

Kjo foto nuk e di pse me kujton Hemingway,o miku im...

Mina Qirici

Foto burrerie,Ju pershendes dhe ju uroj gjithe te mirat i nderuar Leon Preng Cela

Me se e vertete,kush e ka provuar e di,ju pershendes miku im i mrekullueshem Hyda Ismaili/Londer

Je king i heshtur... Ermir Grezda

Rrugetim i mbare neper rreshta.. Piro Kostallari

Shkrimtari dhe Kineasti Leon Qafzezi boton nje veper me vlera per studentet dhe kineastet e rinj "Historiku i kinematografise Boterore"ne nje liber.

Keto dite doli ne qarkullim libri:"Historia e Kinematografise Boterore"nje veper qe do te ndihmoje studentet,por edhe kineastet e rinj ne rrugen e artit.Botimi i kesaj vepre voluminoze doli ne qarkullim pas nje pune studimore shumevjecare te shkrimtarit dhe kineastit Leon Qafzezi Ne faqet e ketij libri gjen pasqyrim ne fushen e historise se filmit boteror,perfshire edhe kinematografine shqiptare.Aty eshte trajtuar kinematografia ne 50 shtete te botes,duke filluar me Francen ku lindi filmi dhe duke perfunduar me Zelanden e Re. Ne te eshte shkruajtur me hollesi dhe gjeresisht per shpikjen e filmit ketij arti te shtate,rrugen e zhvillimit te tij historik(fiksion,dokumentar,animacion),Gjithashtu shkruhet per periudhat kritike,evolucionin artistik,censuren dhe autoc.ensuren ne vendet e lindjes,luften per nje kinema te lire,rrymat e njohura si "Free Cinema""Nouvo Corso""Nouvelle Vague"et,etj... Ne plan te pare autori Leon Qafzezi rendit regjisoret,skenaristet,aktoret,producentet,kompozitoret.... Fillon me shpikesit e kinemase ,vellezerit Lumiere(1895)dhe perfundon me kineastin e shquar Spilberg ne ditet tona. Me kete liber autori i referohet kritikes boterore,me kritike te njohur si Robert Sclar,Jean Loup Passek,Ronald Bergan,Danald Edward Staples,Eva Zagoralova,Bertran Lavergeois,Paolo Antonio Paranagua,Michel Chion,Andrew Sarris,Cristian Viviani ,et,etj... Parathenia e librit eshte shkruajtur nga kinoregjisori i njohur Viktor Gjika,i cili nenvizon se "autori me shkurtime dhe gjuhe lakonike,profesionale rendit kronologjikisht lindjen dhe zhvillimin e kinematografise,por shpesh per kinematografi te vecanta hedh drite jo vetem ne evenimente te saj,vale apo rryma,por edhe ne periudha te thella krize,pa harruar shkolla te fuqishme filmi,personalitetet me ne ze ne kete fushe,te cilet me veprat e tyre filmike hapen rruge te reja,apo eksperimentuan me sukses." Ndersa rektori i Akademise se Arteve,Petrit Malaj,shkruan:"...duke marre parasysh deficitet e medha qe jane krijuar pas viteve 90-te ne edukimin e brezit te ri te artisteve ne fushen e kinematografise,kerkesat gjithnje ne rritje te te rinjve dhe pasionit te tyre per kinemane,ne ndjejme nevojen e botimeve ne kete fushe dhe pikerisht vleresojme angazhimin e Leon Qafzezit per vepren"Historiku i Kinematografise Boterore" Vepra studimore "Historiku i Kinematografise Boterore"eshte finacuar nga Ministria e Kultures Rinise dhe Sporteve"dhe Banka"Credins". Shtypur nga Shtepia Botuese"INFBOTUES"Libri ndodhet ne librarite e kryeqytetit dhe ka ngjallur interes tek kineastet dhe aktoret e rinj.

Rexhep Polisi Gazeta "RD"6 gusht 2008`

"Publicisti dhe kritiku,prozatori dhe poeti Leon QAFZEZI,pas vellimit poetik"Dashuri pa kredi"(1992)dhe librit"Mjeshter te medhenj te filmit"(1993)i paraqitet publikut filmedasshes me librin e trete"Portrete kineastesh"(1995). Eshte perpjekja e kineastiti leon Qafzezi per te lene nje shenje ne kujtesen e ithtareve te filmit,ata qe me pasionin,talentin,kurajon,ngjizur me friken,ndrojtjen,atokontrollin u munduan te hedhin ne boten e celuloidit universin shqiptar. leon qafzezi me perpjekjet e tij publicistike perpiqet te rendise ne vemendjen e spektatorit,krahas me figurat e shquara te kinematografise boterore qe gelojne ne masmedian e globit,te beje te pranishem,te lere nje kujtim modest per regjisoret ,aktoret shqiptare,per te mos lene ne humneren e harreses,mundin,sakrificen dhe talentin e tyre" Muharrem Fejzo Kinoregjisor(Kinostudio " Shqiperia e Re

Oh Dear Leon, such a great souvenir...Thank you for reminding those exeptionnel moments.Thank you dear friend Mesut TufanLeon QAFZEZI,kineast,publicist,kritik lindi ne Tirane me 23 Shkurt 1953.Kreu Institutin e Larte te Arteve per regjisure(1977)Punoi si regjisor ne disa shtepi dhe vatra kulture per t'u emeruar me 1986 si nen drejtor filmi dhe spedicioner-inspektor ne sektorin e kinofikimit ne kinostudion:"Shqiperia e re"(1993-1998) ishte regjisor,gazetar,dhe operator ne Departamentin e Filmit e te Programacionit ne TVSH.(1998-2005) regjisor-operator ne Tv "Teuta",ATN1,Dardan Tv,Koha TV etj... Ne listimin e mbi 30 dokumentareve televizive qe ai ka realizuar pas viteve 90-te,ne te shumten e tyre eshte edhe si skenarist,edhe si regjisor edhe si operator,mund te permenden"Njeriu i fjales se lire"(1993)"Paris,Paris"(1996)"Refreni i kenges timlkje"(1996)"Azemi eshte gjalle"(1999)Mesazh humaniteti"(2000)"Lufta per jeten"(2002)edhe filma te tjere,si :"Poeti dhe inkuizicioni""Komb, Fe, Atdhe""Dhimbje pa koke""Aleksander Moisiu "dhe te tjere. L.Qafzezi ka spikatur qysh para viteve 90-te me pjesemarrjen aktive ne panelin e mendimit estetik mbi problemet e filmit shqiptar gjeresisht dhe atij dokumentar vecanerisht. Kjo pjese e rendesishme e krijimtarise se tij si kritik i kinematografise eshte permbledhur dhe botuar ne librat"Portrete kineastesh"(1996)"Autore"(1999)"Intervista per filmin"(2002)dhe "Filmi Shqiptar dhe Koha "(2002)"Mjeshter te medhenj te filmit","Godard"Kubrick""Film-image"(album fotografik)botime te" Eagle film Albania"etj. Perpos nje biografie te pasur mendimi dhe idesh te dhenash dhe informacionesh profesionale ne keto libra jane trajtuar me shqetsim,dashuri dhe dituri estetike disa nga prirjet gjenetike te filmit shqiptar ne rrekjet e vazhdueshme te tij per te artikuluar te verteten,shpesh te ndaluar dhe te gjymtuar nga nderhyrjet e faktoreve jashteartistik. L.Qafzezi eshte themeluesi i revistes "Film"dhe shoqerise kinematografike "Eagle Film Albania"

Josif Papagjoni

"Enciklopedi -Teatri& Kinematografia Shqiptare"(2009)Botim"Toena"

"Kineasti dhe novelisti Leon QAFZEZI paraqitet me nje liber te ri sic eshte "Filmi Shiptar dhe Koha",nje liber qe hyn ne fushen e kritikes kinematografike,pavaresisht se keto shenime jane botuar ne vite te ndryshme deri ne ditet tona,kryesisht per filmat shqiptare,regjisoret,skenaristet dhe operatoret po shqiptare,kjo vetem se ja rrit vleren ketij libri origjinal dhe qe sjelle kronologjikisht fizionomine e kinematografise shqiptare,perpjekjet e realizuesve te filmit ne periudhen e djeshme,plot sakrifica,pasion per kete art dhe perpjekjet dhe perkushtimin e brezit te ri te kineasteve,te cilet me talentin e tyre po i japin nje fytyre te re filmit shqiptar,jo vetem ne vendin tone por edhe ne bote,duke vijuar ate rruge profesionale qe lindi nga shkolla e kinostudios"Shqiperia e Re"dhe me vone "Alba -Film" Eshte padyshim nje liber i vlefshem.." Muharrem Fejzo Kryetar i Lidhjes Kineasteve Shqiptare


QAFZEZI,Leon .Lindi ne Tirane me 23 shkurt 1953.Diplomohet ne Institutin e Larte te Arteve. Ende student fiton Cmim per skenarin e filmit artistik"Kete bir mos e harro"(1974)film qe nuk u realizua.Punon per nje kohe ne disa shtepi kulture ne fshatrat e Tiranes.Me 1986 fillon pune ne Kinostudion"Shqiperia e re"si nen/drejtor ne disa filma dhe me vone spedicioner dhe inspektor ne Alb-Film Distribucion. Me 1993 kalon si regjisor ne Departamentin e Filmit ne televizion dhe realizon filmat dokumentare"Ne udhen e filmit"(1993)"Njeriu i gjuhes se lire""Poeti dhe inkuizicioni""Dritat e qytetit"(1993).... Xhiron ne SHBA dokumentaret"Komb,Fe Atdhe""Gezim ne Diaspore"dhe "Nje piktor ne Nju Jork"(1994)si dhe telefilmin per femije"Enderra feminore"(1995)

Abaz T.Hoxha

"Enciklopedi e Kinematografise Shqiptare"(1999)Botim i" Akademise Shqiptaro-Amerikane e Shkencave dhe Arteve-Seksioni per Evropen"


Qafzezi,Leon Lindi ne Tirane me 23 shkurt 1953.Diplomohet ne Institutin e Larte te Arteve.Punon per nje kohe ne disa shtepi kulture ne fshatrat e Tiranes.Me 1986 fillon pune ne Kinostudion "Shqiperia e re"si nen/drejtor ne disa filma dhe me vone spediconer dhe isnpektor ne Albfilm Distribucion"Me 1993 kalon ne Departamentin e Filmit ne televizion dhe realizon dokumentaret:"Ne udhen e filmit"(1993)"Njeriu i gjuhes se lire""Poeti dhe inkuizicioni""Dritat e qytetit"(1993) Xhiron ne SHBA dokumentaret:"Komb Fe Atdhe""Gezim ne Diaspore"dhe "Nje piktor ne Nju Jork"(1994)si dhe telefilmin per femije "Enderra feminore"(1995) Me 1992 boton vellimin poetik"Dashuri pa kredi"fletoren "Mjeshter te medhenj te filmit"(1993)si dhe liberthin e trete"Portrete kineastesh"(1996) Nga viti 1992 drejton me nderprerje revisten "Film-botim i Shtepise Botuese "Toena"

Abaz T.Hoxha

"Enciklopedi eKinematografise Shqiptare"(2002)Botimet "Toena"

Leon QAFZEZI,ecrivain albanaise celebre por ses remarquable novelle "Pasaporte per Fer""Tregu i Enderrve""Vrimat e zeza""Qielli poshte"...Ne a Tirana en 1953 est egalment un grand novelliste. L'auteur ,laisse en effet une oevre qui a dinamite de langage albanaise avec l'influence internationale.Avec extraordinaire figuration e simplecite narrative nous plongent de set grand l'universe de l'humor noire de l'auteur des luttes internes e fantastique de sa personnage.. On y retrovra les l'appel de la vie comme les menaces de la mort et ses mysteres de la vie silencieux... Leon qafzezi,ecrivain e cineaste prolixe et eclectique,developpe les themes et reflexion autobiografique:la difficulte d'etre,la mort,la solitude,l'amitie...Refexion de la fasade pseudo-democratique albanaise,d'esprit satirique et desinvolte... Qafzezi elabore une galerie de tableaux grand grotesque.C'et une experiment de style entre le livre-brocante e le livre sans fin...Auteur de ce novelle sait nous toucher,nous emouvoir par la justesse et la beaute de son ecriture Cecile Moulin

"Vepra "Pasaporte per Ferr"e Leon QAFZEZIT qe ne fillim,qe ne titull te pergatit per ate vikame,qe ajo perben te ndergjegjes te intelektualit shqiptar te kapur ne kurthin e degjenerimit moral te "tranzicionit"e te "transparences"pra te korrupsionit per mbi jetese me "pasaportat"dhe kontrabanden dhe me shitjen e atdheut dhe te vetes. Me percudnimin realist deri ne ngjethje te ndergjegjes se kalbur deri ne parafinim,autori tregon thjeshte natyren e vertete te denatyrimit te imponuar nga i ashtuquajturi tranzicion,ku ky zhvillohet me asgjesimin e ndergjegjes morale" Lluka Qafoku Gazeta "Republika"22 shkurt 1998

"Ne veper jane bashkevuajtes dhe bashkefajtore,opozitare dhe vellezer si autoret dhe personazhet jane po aq kopile,sa c'eshte dhe protagonisti,bij natyrale te baballareve horra. Pra dhe autoret alienohen nga vepra dhe dalin ne plan te dyte,para vdekjes dhe ferrit,si i ati adoptim veteriner i protagonistit para babes natyral bllokmen dhe horr seksoman. Identiteti i trajtimit ne ferr dhe jete eshte njekohesisht identiteti social real i nomenklatures se pseudokapitalizmit lindor ishkomunist me nomenklaturen e diktatures se proletariatit"

Lluka Qafoku Gazeta "Republika"22 shkurt 1998

"Ferri i autorit ,eshte mungesa e kuptimit social te jetes,eshte mungesa e qellimit,eshte perbaltja e idealit."Transparenca e perfytyruar e gllastnostit eshte vetem drite kalbesirash dhe varresh,eshte vetem drite parafinike,prandaj shpresa tek ajo eshte po aq e shuar ,sa ceshte shpresa pas vdekjes.Gjate gjithe vepres autori perdor me elegance bisturine e satires deri ne grotesk dhe sarkazme.Ne veper jane bashkevuajtes dhe bashkefajtore,opozitare dhe vellezer,si autoret dhe personazhet...Identiteti i trajtimit ne ferr dhe jete eshte njekohesisht identiteti social real i nomenklatures se pseudokapitalizmit lindor ish-komunist me nomenklaturen e diktatures se proletariatit/ Fraza si "Ekzistonte nje lufte e ftohte e pashpallur po qe ndihej ne masen e popullit te vdekur qe ishte i deshiruar per paqe"Me vertetesine e tyre therese dhe me absurditetin e tyre llogjik te shpallur ,pervec perdorimit mjeshteror te formes bashkekohore te artit konceptual verbal arrin deri ne nje terapeutike psikologjike te kohes sone."Nje lufte e ftohte qe shderrrohej ne paqe te te vdekurve"dhe me lejtmotive dhe refrene te tille buis i gjithe mikroromani.Snobizmi i frazave me nderthime konceptesh te fushave sa me te skajshme nuk stonon ne absurditetin real te background-it te temes,se eshte ne unison me te dhe personazhet e perdorin per mbijetese postmortum... Autori di te ngrihet mbi mjetet e tij shprehese,ai zoteron konvenscionalisht cdo trill te tij figurativ.Pjekuria artistike e vepres deshmohet nga ruajtja me xhelozi e nje niveli konstant humori dhe nje debiti harmonik informacioni gjate gjithe shpalosjes se temes... Shkrimi ne veten e pare te zhyt ne intimitetin dhe sekretin e nje ditari.Forme kjo krejtesisht ne perputhjen e vepres,pra me ferrin vetjak te sekreteve groteske te nje realiteti zvetnues....Zbulesa e paralindjes paraqitet si fillim i zhgenjimeve me te cilat do te mbushet pertej jeta ferrike e autorit. Konferenca e shtypit perben klimaksin e vepres,ku perzierja e mediave me intrigat e gjenive qe pershkruan dhe madje krijuan ferrin,eshte shume aktuale duke patur parasysh sundimin paradoksal te mediave ne jeten publike dhe politike te moderne" Lluka Qafoku Gazeta "Republika"22 shkurt 1998

"Vepra mbyllet e sigurte,po aq sa "Kandidi"i Volterit,me nje kthim disfatist ne shtepi. Duhet theksuar se kompozicioni perfekt,sensi i mases ne humor,me jeten ferrike te personazheve perbejne anet me te forta te vepres.... ...pjekuria dhe vertetesia i japin nje rezonance vepres dhe forma artistike e parrahur shume ne letersine tone e artit konceptual verbal ai shton shume vleren dhe rendesine. Zgjidhja figurative fine dhe moderne e kopertines vulos meriten e autorit edhe ne nje fushe tjeter arti" Lluka Qafoku Gazeta "Republika"22 shkurt 1998

"Qafze's novels...A genuine pleasure! Consistently funny,insight from an incandescent intelligence.That he possesses a talent unequaled in contemporary albanian fiction He "transleted"Eternity and Death! Noveles connections are fantastic and philosophic too.He have all the time in the world!He's a powerful writer" K.Tromanhauser ""To Leon Qafzezi,Wish Best wishes and Prayers for God's blessing" Mark Terry Coordinator for Eastern Europe

"Leon,Good Luck in your endeavors" Allen Docal United States Information Service Embassy of America

"A mi estimado Leon,con afeto y admiracion" Aldo Alejandro Marino (Catedra de Historia /Facultad de Filosofia y Letras-Buenos Aires,Argentina) "Leon Qafzezi,es mi buen amigo escritor y actor Albanes.Saludos Leon" Petruska Perez(Santiago-Chile) "Happy Leon Day!All the best my friend.Huggs from Brasil" Ricardo Braescher "Muchas felicidades!" Janice Montoulin(Argentina) "Mbare e mire ne gjithcka qe beni ne jeten dhe krijimtarine tende te bukur e te mbushur me art dhe emocione" Petro Lati(RTSH) "Per Leone,con tanti auguri di buona riuscita con stima" Pietro Dante(Roma-Italia) "Si gjithnje fisnik dhe largpames.Ka nevoje vendi per njerez te tille...Na cmenden ekranet e Tv politikanet qe vec lehin.Respekte,mik i mire"Hyda Ismaili (Londer)

Shume urime dhe suksese! Abedin Bajraktari

Suksese dhe urime per botimet nder vite Hyda Ismaili

Sa i madh qe eshte!Respekt! Isuf Bytyci

I nderuar Leon.Postim me vlera historike,kulturore dhe edukative.E jashtezakonshme. Nje shprehje pellazgjike e transmetuar ne gegerishten e sotme..Respekte! Harallamb Kota

Eh,nje trashegemi shpirterore,copeza jete brenda nje kohe... Albert Hitollari

Personazh i shqetsuar.Tung Mexhit Penci

Leon Qafzezi je i madh...E di sa i madhe je?i lexova novelat dhe me pelqyen jashtezakonisht... Mikel Papakristo

Ne kuadrin e 65 Vjetorit te lindjes se shkrimtarit e regjisorit Leon Qafzezi,nje grup intelektualesh shqiptar,duke njohur aktivitetin e tij te gjere letraro ,artistik ,por dhe aktivitetin e tij ne fushen e kinematografise,posacerisht ne filmin dokumentar shqiptar,propozon per urdherin e larte "Mjeshter i Madh"Leon Qafzezi ka kryer studimet ne Akademine e Arteve,ka punuar ne Kinostudion"Shqiperia e RE""AlbFilm Distribution""RTSH",me detyrat Drejtor Filmi,regjisor,Drejtor Fotografie,gazetar dhe kritik filmi.Ka spikatur qe ne vitin 1974 duke fituar Cmim ne Konkursin Kombetar Letraro Artistik me rastin e 30 Vjetorit te Clirimit te Atdheut.Nderuar me Medalione,me rastin e 40 Vjetorit te Kinematografise Shqiptare. "Ne listimin e mbi 30 filmave dokumenatre televizive dhe 20 librave artistike,qe ai ka realizuar pas viteve 90 te ne te shumtat e tyre edhe si skenarist dhe si regjisor edhe operator,mund te permendim:"Njeriu i Fjales se Lire"(1993)"Paris Paris"(1996)"Refreni i kenges sime"(1996)"Azemi eshte gjalle"(1999),"Mesazh Humaniteti"(2000)"Lufta per jeten"(2002)dhe filma te tjere si "Poeti dhe ikuizicioni""Komb Fe Atdhe""Dhimbje pa koke""Aleksander Moisiu yne"etj. L.Qafzezi ka spikatur qysh para viteve 90 me pjesemarrjen aktive ne panelin e mendimit estetik mbi problemet e filmit shqiptar gjeresisht dhe atij dokumentar vecanerisht.Kjo pjese e rendesishme e krijimtarise se tij si kritik i i kinematografise eshte permbledhur dhe botuar ne librat"Portrete kineastesh"Autore"(1999)"Intervista per filmin"(2002)"Filmi Shqiptar dhe koha"(2002)"Mjeshter te Medhenj te filmit""Godard""Kubrick""Film Image"(Album fotografik)botime te "Eagle Film Albania"etj/ Perpos nje biografie te pasur mendimi dhe idesh,te dhenash dhe informacionesh profesionale,ne keto libra jane trajtuar me shqetesim,dashuri dhe dituri estetike disa nga prirjet gjenetike te filmit shqiptar ne rrekjet e vazhdueshme te tij per te artikuluar te verteten,shpesh te ndaluar e te gjymtuar nga nderhyrjet e faktoreve jashteartistik.L.Qafzezi eshte themeluesi i revistes"FILM"dhe shoqerise kinematografike"Eagle Film Albania"Josif Papagjoni(Enciklopedi Teatri &Kinematografia Shqiptare") Duke shpresuar ne realizimin e kesaj kerkese nga ana juaj zoti Presidentmju lutemi pranoni konsideraten tone te larte per Ju dhe institucionin Tuaj qe ju perfaqesoni. Me nderime: Muharrem Fejzo,Spartak Papadhimitri,Saimir Kumbaro,Viktor Zhusti,Edmond Budina,Pandeli Koci,Leonard Veizi,Kristofor Bulo,Vangjel Gjikondi,Abaz Hado,Esat Musliu,Zhani Ciko,Mumtaz Dhrami,Valter Gjoni,Herion Mustafaraj,Fatos Kongoli,Petrit Malaj Leon Cika,Reshat Arbana,Roza Anagnosti. (Drejtuar presidentit Ilir Meta icili e refuzon kerkesen)


"Pershendetje mik i nderuar,artist dhe njeri i mrekullueshem"Vasil Tabaku "Portret qe me frymezon per nje portret ne skulpture.Te pershendes me mall Leon,miku im i mire" Muharrem Fejzo(Kinoregjisor&Skulptor) "Urime Leon mes deshires te lexoja nga botimet e tua"Vlash Droboniku(New Jork) "Tu shtofte krijimtaria"Miri Kotoni "Me dukesh me shume i menduar se i qete miku im i nderuar,besoj se per shpirtin sensitiv te artistit qetesia nuk ekziston,keto foto flasin me shume se nje poezi brillante,kalofsh bukur miku im artist Leon Qafzezi" Zan Hysa(USA)

Albanian Novelist: Ismail Kadare, Leon Qafzezi, Elvira Dones BOOK LLC

Albanina Film Directors:

Leon Qafzezi,Kujtim Cashku Zehrudin Dokle,Xhanfize Keko, Kristaq Dhamo,Saimir Kumbaro, Spiro Duni,Yllka Mujo...BOOK LLC

Albanian Poets: Aleksander Stavre Drenova, Lasgush Poradeci,Leon Qafzezi, Dritero Agolli,Muhamet Kycyku, Marsiela Lusha,Andon Zako Cajupi...BOOK LLC

Albanian Art:Albanian Artist,Anri Sala,Chatin Sarachi, Leon Qafzezi,Saimir Strati,Modern Albanian Art,Albanian Comiscs: Helidon Gjergji BOOK LLC


"Ajo qe ka rendesi eshte se je brendas ndjenjes poetike,edhe qe vargjet jepen me vone.Kurajo poet i heshtjes" Zois Shuttie(New Jork) "Libri "Novela te zgjedhura"i autorit Leon Qafzezit trajton me realizem dhe njekohesisht me fantazi krijuese realitetin e kohes sone. Vepra sjell ne formen e noveles esseiste pergjithesime te nje natyre filozofike dhe perpos nje humori te zi,ekzistencen e nje realiteti te zymte,pare ne nje plan pannjerezor,ku drejtesia dhe parimet ne jete shpeshhere deformohen per hir te nje pragmatizmi profan. Gjithsesi novelat nuk kane aspak nje ton pesimist mbasi brenda tyre leviz nje dinamizem jetesor me nuanca te fuqishme optimiste per te ardhmen" Redaksia Shtepia Botuese"Morava"

Leon Qafzezit,me respekt te vecante...Me urimin qe ta pres nje dite ne Gjeneven Multietnike Alfed Papuciu

Leonit qe pres te behet Luan Artan Santo

Z. Leo Qafzezi ! U deshën vitet e demokracisë per te reflektuar se sa te mbrapshta e absurde ishin ato distancime (me motive politike) brenda lidhjeve fisnore dhe te gjakut. Nepermjet ketij botimi (monografi familjare), te cilin ia dhuroj kusheririt Leo Qafzezi, une reflektoj edhe ne qendrimet e mia te gabuara te atyre viteve te shkuar e te mbrapshte. Me shume dashuri e respekt shoqeror, Kiço Kapetani.

"E kam lexuar me shume vemendje ribotimin e librit "Novela te zgjedhura"te Leon Qafzezit...Nje liber skandaloz,vanitoz i shkruar keq dhe ku dominon vulgariteti i permbajtjes dhe e nje forme te keqtrajtuar...Mund te them me plot gojen se te kater novelat jane nje absurditet i madh qe nuk ben vaki ne realitetin tone demokratik nen udheheqjen e Partise Demokratike.?!..Duket se jane tendencioze...Shkimtar i madh eshte Kadare dhe vetem ai...Nuk ka tjeter shkrimtar ne Shqiperi..Kisha opinon te mire per Fatos Kongolin ,por edhe ai doli spiun! Leon Qafzezi me mire eshte si regjisor filmash dokumentaresh,nuk ben nje lek si shkrimtar,kete e them me kompetence te plote megjithese nuk jam profesionist!Novelat bien ere masonizem!Ato jane nje skandal ne letersine e sotme bashkekohore.

Ludovik MOSKA

"Leonit,mikut tim te mire,me shume urime ne jete"Zyhdi Morava

"Leon Qafzezit,mikut tim te vertete te letrave dhe shkolles" Ton Zmali

"Z.Leon Qafzezi me dashamiresi"At Zef Pllumi

"Leonit,me urime per punen e tij Krijuese"Zyhdi Morava

"Kineastit te talentuar,Mikut tim :Leon Qafzezi,me respekt, Agim Musta

"Leonit,si te njohurit te vjeter,me respekt" Astrit Karadaku


"Leon Qafzezit,publicistit,kritikut dhe djalit xhentil,me simpati, H.Sinani

Qenies humane qe di te dalloje talentin dhe te krijoje Kryevepra Gjyshit Loni, Nga Emilia.

I nderuar Leon.Levizja e dhjetorit u stimulua nga komunistet dhe segmentet antishqiptare grekomane,rumune ,turceli,serbomadhe,bullgare,malazeze,sllavomaqedonase,sllavogollobordase,sllavovllehe,kocovllehe etj dhe prodhoi“Republiken e Rrumpallhanes“Shqiptare.Ruhuni nga segmentet antishqiptare,qe te hedhin krahun dhe te fusin gishtin...Respekte Harrallamb Kote

Ju pershendes miku im.qofshi per her keshtu Ermir Grezda

Qenke rinu artist,gja e bukur kjo.boll po mbajme mbrapshtinat e botes si termet e coconavirus... Aleks Gjinaj

Faleminderit profesor.Qofte e vertete dhe qofte e shpejte dita per ndeshkime te tilla per njerezit e tille... Rustem Zyko

Nje mrekulli dashurie...shendet e jete paci... Jorgo Mandili

Dinjitoz!

Petrit Ago

Me pelqeu libri: “Me Xhirime”,po sa paske vuajtur Leon?! Cobo Skenderi

Pesimizmi nuk ju shkon.Shqiperia ka ngut per shprese dhe Ju mund ta jepni Ate! Besnik Hado

"Leonit me shume respekt" Fatmir Alimani Pushime te mbara Leone di Damasco Muharrem Fejzo je perfekt per nje rol ne ndonje film western Kristaq Gjokrushi pune ,palodhshmeri,Pune plus palodhshmeri Shpetim Sherif Bozha Kujtime te bukura e ti gjithmone artist shoku im... Megi llubani(Berlin) Oni ,u befsh Mbret! Theodora Zheji

...Ju jeni njerez shume te forte qe krijoni dhe realizoni ne ate vend te veshtire Blerina Berberi/Canada

"Lisat i japin hijeshi pyllit te madh te jetes...Sot sheh vetem driza dhe shkurre.Respekte per te dy.Lisa te kombit!"Hyda Ismaili(Londer)

Pershendetje Z.Leon, Si fillim dua t’ju pergezoj per veprat tuaja letrare si dhe per ato qe ofroni ne Kinematografi... Do te isha i nderuar n.q.f. do te mundeshit qe kete foto ta perdornit ne ndonje nga Videot qe ju kryeni...

Artisti figurativ

Besoje profesor besoje...Respekte dhe shume te fala nga Dega e Kryqit te Kuq Shqiptar ne Skrapar ,te cilet te respektojne dhe te duan shume.. Rustem Zyko

Je i vetmi qe pershendet ne tre vakte... Aleks Gjinaj

...Arritesh pertej nje shekulli jete,me kete vitalitet e shpirt krijues qe keni aktualisht me shendet te plote e mendje te kthjellet H.Rama

Grande con grandi... Natasha Shpuza

Doemos qe te pelqen ulur prane ketyre fotove se gjen relaksin kinematografik... Aleks Gjinali


"Leon Qafzezi is the first important writer of albanian country. Perhaps Qafzez's interes in painting developed in him his exellent ,fantastic imagination in the different motives of filial afection hell friendship,and paradise gratitude, It was the idea of approximating nothingness...But he is not a moralist..He focused his examination in psychological intrigued consequences in hell play. Rather his references from old writers are suggestive ,used to enrich his teme. Qafzezi is individualist and preferring to depend on individual literary."Passport of hell"is a semi autobiographical novel. His reputation now is not only on his rich prose,but also on his philosophy and his effective use of new experimentation.Congratulation! Cynthia Fooks

"Pasaporte per Ferr" C'est un novel de style autobiographique publie en 1997 par ecrivain e realizateur Leon QAFZEZi... Ecrit dans une syntaxe sobre,mais avec un vocabulaire aussi riche,il atteint en maints passages une intensite dramatique execeptionnelle...Fascine les insondables mysteres de l'ame..Metamorphoses de l'ame et ses symboles..Grand imagination,formidable novel,par un ecrivain albanaise. Image abandonee.Il n'y a pas de paradis!Son novel reste un example remarquable de clairvoyance artistique.Deconcerte par le bouleversements del'epoque moderne,une vie etonnante a cette fresque de detresses quaotidiennes et de la souffrance d'un peuple. H.Schulmann

"I dashur Leon,"Pasaporten..."e lexuam familjarisht me te mberritur ne Zvicer.Them pa shume elozhe qe ishte vertet nje mrekulli.Kjo novele -roman shquhej per gjetje me fantazi ku aludimi dhe mesazhi ishin fare te qarte.Per kuriozitet te them se nderkohe qe lexoja librin mendja me fluturonte tek e kaluara jone rinore.Si ne film me vinin imazhet dhe aventurat e dikurshme qe kombinonim te dy,besoj se nuk i ke harruar.Kjo me ndodhte sa here ti permendje momente reale te jetes tende si pershembull shtepia jote e ngushte,Peza etj.Rrezerva me la vetem fakti se nga fundi tekniket e kompjuterit kishin bere jo pak gabime ortografike. Po e mbyll me shpresen per t'u ripare perseri Miqesisht dhe mireupafshim Sokol Xhahysa,Bienne-Suisse

"Pour Leon, Documentaires, Filmers, Operators, Novellist, reste toujours en Albanie,un point commun;Ton sourire et ta chaleur" Olivier Despretz-Paris

"Leonit,poet dhe mendimtar,nga Zois i mergimit! Urime per te ardhmen! Zois Shuttie New York

"Leonit,shkrimtarit dhe kineastit te talentuar,me nderim" Sazan Goliku-Poet "Leon,fotot i ke shume te bukura dhe gjithnje me jep ndjeshmerine e piktoreve franceze te shekullit qe shkoi..." Petro Lati(Gazetar,RTSH) "L'ecrivain albanaise L. Qafzezi,avec "Pasaporte.."a consacre deffinitivement l'introduction dans la litterature albanaise de la peinture sociale menee avec un realisme minutieux. En consequence la litterature doit echapper a la science.Libere meme du materiel quatidiene et contingent de l'existence de un monde ireale il devient l'unique mesure de la connaisanse humane... mais le langage qui les decrivit n'a plus de sens a l'instant decisif quand la transgression il -meme en son mouvemen.a,t se substitue a l'expose discursif de la transgression,mais un moment ultra supreme dans se moment de mort virtuele come le illusion de vie.. L'existe sed rapport de la logique et l'assertion de certitude antique le plus sofistique que je connaise.. Malgre ,son aspect parfois dramatique cette piece possede de grande qualites tant par l'imgeniosite des situations compose avec fantasy,que par la justesse des dialogue les plus franchement comique comme aux scenne paradoxalment dramatique et sa grande generosite du vue" S.Kassai

"In realta,"Pasaporto per feri" di Leon Qafzeh non tradisce la tensione al fantastico predentemente sulla scarta dei ricordi di un reduce all'interno di un'ireale humanita.. Del resto nella construzione stessa dei personaggi e degli ambienti c'e una sintesi dei temi fondamentali della tradizione novelistica e della cultura internazionale.Qui elabora motivi di linguaggio piu sofisticati di un eclettismo premeditato,tra espressionistico e avanguardista... Volevo dare un giudizio globale sulle literatura albanese.E molto svilupata questi ultimi anni..Sperimentali e non,esilarante concentrato di humour surrealista di fantascienza che dimostra qualita e buon gusto.. "Pasaporte per ferr"e un capolavoro ,un miracolo di gracia,comico e commovente e con quel autore protagonista pieno di tristezza,che si riporta addosso tante cose nella nostra infanzia le piu vere,le piu segrete e importanti.. Pieni di malinconia e di una densita indimenticabili..Di una dialetica del vedere e del non vedere,della chiussura e dell'apertura narrativa che portano il discorso fantastico a un gioco necesseriamente virtuosistico. Congratulazione Bianca Bolzoni/Annamaria Migliarini

"Roman de l'ecrivain deja intitule"Passaporte per Fer"interroge sur le rapports entre les personnalites historiques et les forces de perosonalites artistiques... La forme extremement concise ,la passion profonde dans un processus psychanalytique de tranfert dans le temps...Dans ce moment de profond silence dans ce moment de mort,revele l'unite de l'etre... L'ecrivain authentique Leon Qafzez en aspirant dangereusement a une liberte profonde inevitablement de la meditation de l'infinie diversite du visage humain..Mort-squelette avec des accents tres surrealistes..Les passages d'un temps a un autre n'est jamais si evident que dans le cas de l'existentialisme..En fait a la duperie de la mort. C'est une impresion de plenitude interiere,grande mystiques que le livre communique a rebours du style assure a une grande cohesion interne'la qualite du ton,ouvrent les portes de l'avenir... Colette Widawski Per quanto riguarda la forme e lo stile di Leon Qafzezi,non basta dire che"Pashaporte per Ferr"ha la piu bella performanca che nominare il mistero,il mistero di un stile,con alcune caratteristiche esteriore;la prepoderanza dell'elemento psicologico estremamente orgolioze. Cio che generalmente minacia e avvelena la nostra felicita e sentire cosi vicino.Il fondo e la fine di tutto quel che ci attira,soferenza della separazioni e del logoramento,angoscia del tempo che passa,apura di fronte alla fragilita dei beni posseduti ,delusione di arrivare cosi la gioia esposiva di una vita sporca che la fine trovato un spazio virtuale,interminabile per espandersi. Questia misteriosa riconcilazione dell'evoluzione del morte e del ricordo della vita reale,forse metafisica,spiega la potenza letararia di questo autore albanese... E una posizione decisamente "archetipi"che esprime con esatteza lambizione di "l'Inferno in progress"Un tale assurdo ben piacevole.. Lui lo sa di organizzare il tempo e lo spazio...Un diversa sprezzatura narrativa ,una piu libera concenzione del tempo e della spazio literaria. Fedelta ad una linea poetica radicalmente umana,impostata sul grande sentimenti e sulla delicatezza dei toni,elegiaci,dramatici e sofferenti come la realta degli uomini piu sensibili e attenti al mutare del tempo;un saggio esplicativo,perche le idee erano piuttosto la "forca"ma non la "debolezza"di Qafzes" T.Calveri

"Leon Qafzezi-scrittore e regista albanese.Autor di vari libri di cinema,poesia,novele e critica del film. Un documentarista con grande passione per la schermo cinematografico e documentario... Qafzez,ha sempre ed esclusivamente avuto di un materiale existenciale.La spontaneita di elementi rituali,un tempo mitica e imortalita di portreti piu rafinati come Dante Aligeri,Beatrice Potinari,nei confronti di questa serie di ritratti sono molto funzionali,sono materiali veri,di approccio al personaggio protagonista,l'autore..Tutto sono tipi caratterizzati nei loro umori nero,grotteschi,tragici-non in modo inequivocabile caricaturale... Il suo meccanismo creativo di immagi l'essenca poetica di un racconto,dove i nodi dell'esistenza hanno un sviluppo cosi tragico e dolce... Le intuizioni mistico-naturalistiche di qui rituali poetici di quele metafore espressive,propio del modo internationale-magico,fantasioso-ad un tempo archetipi metafore con la transparenze piu strane... L'idea e stata eccelente trattandosi di un 'opera fuori del comune,un grande capolavoro tutora misconosciuto. La sua capacita di creare un atmosfera purificata e angoschiante intorno ai protagonisti di conferire alle immagini con timbri umani." F.Giammatteo Te pershendes i madhi Leon Qafzezi.Artist i ndjeshem me imagjinate te persosur.Urime Artist i madherishem Leone" Sulejman Prenjasi(Piktor) "Art dhe Profesion plus eksperience" Hektor Dule(Skulptor) "Bilanc i sukseshem botimesh Leon Qafzezi.Te uroj suksese ne vazhdimesi mik"

Megi Llubani(Berlin]

Mengjesi!E vertete e te vogla e te medha,varet si e kupton cdokush... Cdo shkrimtar i madh,eshte rruge e ndritur,mendje brilante,dituri e art qe shoqeron brezat... Nderim,Ju faleminderit per keto thenie...Mirenjohje! Majlinda Sallaku

Pozant,mendueshem,krenar,kete ndjesi me jep.... Miri Kotoni

Respekte Leon Qafzezi Harallamb Kote

Letersi dhe Liri! kohe njejte,sinjohje kane ..Letersi dhe Liri Shpetim Sherif Bozha

Faleminderit Leon,ne te vertete je shume i ndjeshem dhe fisnik...Babain tend nuk e kam jetuar,ndersa gjyshin tend po dhe jam me se e bindur qe ke trasheguar karakterin e tij dhe te mamase tende qe ishte si engjell mbi dhe.... Evelin Lito Polioudakis

Shokut Leon Qafzezi,per skenarin me nivel ideo artistik"Pa dashje"ku vihet re nje njohje e mire e materialit historik si dhe nje konceptim filmik i subjektit"(Nderuar me Medalion) Teodor Laco(Pergjegjesi i redaksise)

Shokut Leon Qafzezi per interpretimin me nivel te larte cilesor te rolit te mjekut psikiater(gjerman)ne filmn artistik"Rrethi i Kujteses"(Nderuar me madalion) Llambro Ruci,Kryetari i Jurise

Ne rrjedhe te viteve...Rrezatim drite...Dhe tani plak si diell rrezearte..bukur...Te pershendes! Hyda Ismaili /Londer "Ne permbledhjen me "Novela te zgjedhura"te autorit te mirenjohur Leon Qafzezi do te vecoja novelen "Pashaporte per Ferr"mbasi nga te katerta novelat ajo me intrigoi me gjetjen fantastike te permbajtjes... Pervec nje sintetizimi metaforik e simbolik aty leviz si nje rrjedhe e nendheshme nje lirizem sensual vital duke i dhene noveles nje karakter komunikues tipik paradoksal...Te vdekuri mendojne per "jeten" per "dashurine"per "vetevrasjen".... Tipar dallues i ketij krijuesi eshte stili i rrepte e prestigjioz me nje origjinalitet qe te entuziazmon ne performancen e perkryer ,larg nje klime artificiale. Novelat ne pergjithsei kane atmosfere,por "Pashaporte per Ferr"nuk e perjashton realitetin ,perkundrazi i jep atij nje dimension te ri polivalent.Kemi te bejme me nje "realitet"kontrastues ne vetvete,i ndryshem dhe njekohesisht i njejte ne ekzistencen e tij. Metamorfoza e vdekjes dhe metamorfoza e jetes"ecin"brenda nje rrethi te mbyllur.Nje gjetje kjo mjaft brilante ku sic thote vete autori'koha kishte dale dore"por te vdekurit cuditerisht ndjehen figura te abandonuara ashtu sikurse te gjallet aty 'lart"... Ne veper vibron sensi filozofik i raportit me figuren dhe mendimit..shpesh mendimi absorbohet nga bota e figurave dhe anasjelltas,figurat absorbohen nga brenda botes se mendimit..Kemi te bejme me nje imagjinate te konceptuar drejt,jo vetem ne sensin e nje realizmi metafizik,por edhe larg nje perceptimi pasiv... "Ferri Lindor"i autorit nuk eshte megjithate nje "ishull i te cmendurve"as nje "oaz ne shkretetire"eshte paradoksalisht nje "realitet"qe do "jetuar"edhe i vdekur..Absurditeti i jetes dhe absurditeti i vdekjes,sinonime te njera tjetres..E gjithe novela eshte nje odise inteligjente e enigmes se vdekjes qe perkon me natyren filozofise kontemporane.Njeriu dhe Vdekja!Pohimi i mohuar! Ne te gjithe novelen ndjehet nje "honneurs posthumes"per heronjte,personazhet celebres dhe personazhet letrare qe konfrontohen ne menyre te admirueshme..Novela "Pashaporte per Ferr"nuk eshte nje "histoire singulieres"por nje histori me permasa universale..Aty dominon fuqishem qenia njerezore me mikro kozmosin e saj brenda makro kozmosit si e thote vete Qafzezi..Ne novele kemi nje metamorfoze globale te shpirtit njerezore dhe idese filozofike te perjetesise... Ne kete veper vizionare te letersise jo vetem shqiptare por edhe asaj boterore,te vdekurit nuk heshtin si meite,ata "analizojne"bejne komente"Vdekja eshte nje mirazh i se kaluares,nje mrekulli e mjerueshme qe sic rezulton nuk vjen vetem si fatkeqesia por mbart ne vetvete gjithe bac groundin e jetes!Eshte si nje mbret pa argetim!Por te vdekurit e parafinuar nuk jane energji te shuara,ata vibrojne kuante jete te nje mutacioni stabel qe paradoksalisht ruan si relike ekuilibret e jetes..Keta te vdekur jane te ardhur nga nje Toke Meme tragjike,nga nje Toke jo humane e ftohte e larget tashme... Por ndersa aty lart raca e njerezore e te gjalleve eshet e ndare ne "Mure Berlini"apo "Hapesia Shengen"ketu poshte raca njerezore eshte e ndare nga "soji"i "Parajses Perendimore"nga 'Muret e Kohes".. Vepra eshte nje mozaik i mentaliteteve qe perplasen pavaresisht nga shekujt e njerezimit.. Gjithsesi njeriu,kjo qenie enigmatike qe pak e njeh vetveten,ndofta nje qenie hibride,gjithsesi kozmike mbetet akoma tragjike ne revolten e tij per te njohur dhe rikonstruktuar vetveten.. Lexoni novelen dhe do e kuptoni qarte kete.. Esmeralda Novak


"Mbi 30 filma dokumentare dhe 14 libra artistike,ky eshte arkivi i krijimtarise se skenaristit dhe shkrimtarit Leon Qafzezi. Ne sistemin komunist ai s'e pa kurre driten e botimit te veprave,pasi veprat e tij quheshin si vepra me ere perendimore,megjithese ai se kishte pare kurre perendimin... Krahas librit,dashuria e pare e pazevendesueshme per te mbetet te qenit skenarist ne filmat dokumentare.Dhe kete profesion apo pasion ai e vazhdon edhe ne ditet e sotme" Albert Zholi Gazeta "Telegraf"26 Nentor 2011

"Politicians behaving like bakers. In an exclusive interview for "Telegraf"Leon Qafzezi the writer and screenwriter talk about it was Fair of Books and states that even it was characterized by literary flow of young and many publications on the other hand you would clearly see that books of political or politicians who wrote books were the most impressive event. Politicians who present their books seemed to conquer even this part of our culture as well"

Gazeta "Telegraf"26 Nentor 2011

"Novela fantastiko-humoristike "Qielli poshte "e shkimtarit dhe kineastit Leon QAFZEZI eshte nje nga perlat e fundit te tij ne realitetin e hidhur ku koha eshte jashte kontrollit" Agron Kozeli Mantova-Italia

"...Une nuk te njoh personalisht z.Leon,po di qe je nje personazh prej dekadash qe ke kriju nje emer te nderuar ndryshe nga keta pijanecet dhe bixhoxhinjte" Robert Qirollari

Nje autoritet shkencetari,Leon Muharrem Fejzo(kineast,Skulptor)


"CeLtte oeuvre"Funerali i te Gjaleve" de l'ecrivain Leon Qafzezi est un temoignage sur d'esprit original et plus que vivant du absurd de la vie banale albanaise... La prosperite sociale donne a cette question une premiere reponse decisive"Civilisation!" A.Lacombe "You are an amazingly talented person.You are a warrior to defend those less brave this truth to others...Build a brigde to that future with safety and common sense" CH.H "Te gjithe duhet te perkulemi ne shenje mirenjohje para nje pune kaq te madhe qe eshte bere me pasion e frymezim por edhe me perkushtim e sakrifica" S.Cekani Kryeredaktori "Shtepise Botuese "Dudaj" "Leonit tim te dashur,te gjitha dashurite brenda,edhe dhimbjen..Me respekt! Agim Pepa (Poet) "Kohet e fundit pa driten e botimit libri poetik"Funerali i te Gjalleve"i shkrimtarit te mirenjohur Leon Qafzezi.Eshte nje botim i Shtepise Botuese "Morava"me te cilen duket se po bashkepunon tashme ky autor. Vellimi poetik eshte nje kompozim i rendesishem per kohen qe kalojme,dua te them shume aktual... Aty levizin sentimente te verteta me ngjyra te theksuara kritike,tragji-komike.Mund te them se krahas lirizmit,temes sociale levrohet me nerv dhe poezia politike...Trajtohet me guxim krijues dekompozimi i nje regjimi postdiktatorial i deshtuar.Mozaikun e gjinive sic e thashe edhe me lart e perfshijne edhe elemente te nje vepre me ngjyra aktuale politike. I gjithe vellimi poetik ruan nje sistem mental-poetik pa rene ne forma cerebrale te ftohta. Idealja dhe diziluzioni,jane ne nje kaotike te mireorganiziar si vete realiteti ne kete tranzicion shqiptar te sterzgjatur dhe letargjik per popullin...Aty perzihet me mjeshteri artistike alegoria e pasionit me alegorin e protestes,rebelimit te nje autori qe luftoi per demokraci me idealizem dhe qe pa qe ajo ishte kthyer ne nje biznes arrogant... Ne kuadrin e ketyre zhvillimeve kontrapunktuale ekstremisht legjitime dhe rigoroze,ka elemente te pastert te nje poezie moderne"

Martin Borova

Leones,shokut dhe mikut tin mne shenje mirenjohje per vepren e tij,nje kujtim modest,qe te qesh dhe te gezohet me humorin italian.Me respekt , Mithat Fagu

Vite qe nuk do i harroj i dashur Oni Amarindion Adhamidhi

"Rastesisht me ra ne dore libri i Leon Qafzezit"Funerali i te Gjalleve"...Vura re nje energji pozitive.Nje liber sa lirik po aq dhe aktual ne kohe.Stili tij poetik eshte larg manierave pseudo mitike te cilat synojne te krijojne pershtypjen e rreme te nje risie poetike...Ky liber perben nje risi!Eshte i drejtperdrejt,emocional per nga ngarkesat psikologjike dhe sociale. Cuarja dem e lirise,eshte problemi kardinal i ketij autori bashkekohor dhe modern.Demaskues!Ai nuk mund te ri indiferent ne kete "Funeral te te gjalleve " te imponuar nga nje klase politike e papergjegjshme...Me forcen e fjaless se tij prej poeti te revoltuar kthehet ne nje Mesazher duke te kujtuar shkrimtarin anglez Leslie Poles Hartley...Urime! Barbara Vokopola

"Interesant "Funerali i te Gjalleve"Konceptim modern i nje realiteti te pergjumur shqiptar nga tranzicioni kronik...Guxim krijues poetik.Titulli shume i gjetur dhe domethenes per nje vend ku dominom "orgjia e parase"nga qeveritaret ne vend te dominimit te respektit per vendin dhe qytetarin...Pergezime" M.Zavalani

"E vertete!Jeta shqiptare ashte kthyer ne nje funeral te te gjalleve...Kjo s'do as mend as kalem.Duket sikur pushtetaret aktuale,te Partise Demagoge jane ne kerkim te nje populli tjeter,te nje vendi tjeter mbasi po shesin cdo gja,tash,e ka ngelur vetem te japin popullin me qira tek fqinjet! Kurse populli ashte kthye ne nje shurdh memec..Ne vend qe te kerkojne klase tjeter politike..Socialistet jane te pakten ma te pergjegjshem...Vellim poetik desident per kohen!Pse s'flet Kadare apo e kene zene ethet e Nobelit?!.Nje shkrimtar i madh mendon per popullin...Urime vella! Sokol Taraboshi

Oni,une jam Piro per ty dhe ti je Oni per mua...Jo zoti Piro,please! Bile une kam qene personazh i librave te tu...Dhe per kete jam krenar! Piro Peti/USA

Nje rrezatim qe s’perendon...Te pershendes! Hyda Ismaili /England

Nje poezi per ty Baba, I dashur,i Me ne,per ne Problemet tona ne Afshin tend te ngrohte Ashtu si dhe ne ne Zemren tende do te ngelemi per jete...

Keti Qafzezi

Nje liber i jashtezakonshem Leon “Novelat e zgjedhura”Jo liber por nje roman i jashtezakonshem per nga vlerat aktuale dhe fantazia...Shume urime! Antoneta Leka

Z.Leon Qafzezi,me perzemersi e me urimet me te mira si shkrimtar me talent Ferdinand Leka Tirane 20 /5/2021

Tempo senza memoria Non ricordo bene In quale estate ti ho perduta non conto piu le stagioni attraversate nell’ammassarsi morto delle foglie, nello schiavare il caldo e a’afa di agosto Noi spongiamo avanti il tempo constanti nel volerlo piu veloce Senza memoria Resti sabato,attesa e vigilea Sei la conchiglia preziosa che l’eco di mare,ti riporta a riva L’onda ti adagia sulla battigia Per riportati al largo dei pensieri Che non si svelano Come perle,chiusi... Accoglierai la festa tra sorrisi e lacrime Io ci saro Visibile o nascosta Tra le dune, ti verro incontro Con la mia veste bianca Paola Maria Leonardi@mia scritta2021


I dashur Leon,kam lexuar pershendetjen tende me fjale te mira per mua...Pastaj shfrytezova kujtesen time per ty qe ne klasen e 6-te,keshtu kujtoj dhe banken ku ke qendruar,nje djale biond i paster dhe shume i mire me mesime. Ashtu sic thoje dhe ti ne pershendetjen per mua qe kam qene nje mesuse e rrepte per ata qe s’mesonin,si mesuese kisha detyre dhe deshire qe nxenesit e mi te ishin te edukuar dhe te mesonin... E kam lexuar disa here pershendetjen sepse me pelqen,por gjithashtu u gezova qe nxenesit e kesaj klase jane njerez me virtyte te larta” Ganimet AgolliLeon mos harro qe ke nje moter ne Athine qe ju mirepret kurdo qe te doni e te mundeni... Evelin Lito Polioudaki

Leon,rastesisht lexova disa nga artikujt e ty ne gazeta...Artikuj shume te guximshem,Bravo!

Evelin Lito Polioudaki/ATHINE

Editing, Fyodor Dostoyevsky, Paschal Eze, Charlotte Casiraghi, Barry Golson, Nicola Formichetti, Cristina Odone, Uri Avnery, Asim Peco, Voja Antonic, Christina Lindberg, Gil Turner, Harald Gutzelnig, Neil Faulkner, Kristin Prim, Vitaly Korotich, John Rety, Andrew Selkirk, Vlas Doroshevich, Moises Naim, Jean-Dominique Bauby, Olga Ivinskaya, Jon Gadsby, Rushka Bergman, Sylvester Stein, Cheng Nan-jung, Leon Qafzezi, Goenawan Mohamad, Alexander Druzhinin, Dejan Ristanovic, Kole Casule, Maria Podgorbunskaya, Carmen Guerrero Nakpil, Carl Henrik Fredriksson, Driss Ksikes, Onesimo Makani Kabweza, Vladislav Biryukov, Thaddi Herrmann, Marlon Magtira, Erno Osvat, Ahmed Benchemsi.

Editors Magazines/BOOK LLC


LEON QAFZEZI Writer and Filmmaker Leon Qafzezi studied at the Academy of Arte,in Albania from 1974 -1976 and worked for some time Director of the Culture House in village from 1997 to 1982.Later,he worked as a producer,inspector and actor of Studio Film"New Albania"and "Alb-Film Distribution 1986-1992. He was the Chief redactor of "FILM"magazine 1992-2002 and worked with staff members including Piro Milkani,Vasil Tabaku and Vasil Lera. In 1992 he become Head of" Eagle Film Albania"and has maintained this position through until today. He is the author of 18 books and film critics and 30 documentaries.Filmed in diverse countries ,including Albania,USA,France,Italy,etc He is author of" World History of Cinema"(2008) and mow work freelance while continuing to work in movie and book related fields. This Curriculum has been generated by Connect CP


"Recuil de poesies "Funerali i te gjalleve"de l'ecrivain Leon Qafzezi est l'illustration de problemes que se posent l'homme de la societe,mais il faut aussi pousuivre cette experience jusqu'a un authentique realisme de l'existence albaniaise....Les motives de leur conduite sont analyses avec un luxe de details du langage extremement suggestif riche en metaphores originales de l'auteur. Qafzez rehabilite la notion de "verite"de la chose albanaise,mais en "l'isolant"de son ancien contexte ideologique... L'auteur subit influence de grand evrivains contemporaine et permettant a Qafzez l'impersonnalite. L'une des grandes qualites des recueil poetique de l'auteur est l'authenticite de temoignage et la notation scrupuleuse des evenement,pour farder une nouvelle vision du monde philosophique,psychologique,lyrique memme;un testament intellectual de son auteur"

L.Siffert

"Leon Qafzezit,poetit te kinematografise shqiptare" Pali Xharo (regjiosr -RTSH)

"Leonit qe me ngjan pak si Lermontov..." Angjelina Xhara Papalilo (Skenariste-Kinostudio "Shqiperia e Re") "Onushkes,duke i uruar te behet nje nga regjisoret me te zot te Shqiperise" Petro Zheji "Oni po shikoj se paske shume libra me poezi e novela si dhe shkrime te ndryshme,Besoj se figura si artist eshte kompletuar me se miri.Urime dhe suksese! Rezarta Simixhiu(Canada) "...Hitoria ka treguar se njerezit e ndershem dhe artistet e vertete nuk e kane patur kurre te lehte te tregonin vlerat e veta,por gjithsesi jeta tregon se ata ja arriten qellimit.Keshtu qe mos u dorezo,por vazhdo se me sa shoh ti ke shume fusha ku e zhvillon krijimtarine tende.Pergezime! Rezarta Simixhiu(Canada)

"Prostituta e Abukirit"e lexova me nje fryme..Eshte nje novele me shume lirike se sa erotike.Te mberthen me poezine e saj ndonese ka brenda drame njerezore. Eshte nje novele qe preston per film artistik.Neqoftese do te gjendet nje Brune si ajo e tregimit,komplekse ne dramen e saj,por edhe njerezore,inteligjente,paveresisht nga profesioni i detyruar qe ajo ushtron. Do ishte nje film i shkelqyer..Une per vete e pashe,e ndjeva,e perjetova.Dhe kjo ishte merita juaj zoti Leon.Urime dhe suksese nga zemra" A.Shena "Miku im me i mire dhe padyshim krijues letrar,kineast dhe estet brilant.Nje njeri fisnik dhe i mrekullueshem qe ka bere gjithcka per shoqerine ne ditet e veshtira.E pershendes Leonin dhe i uroj nje dite te begate" Vasil Tabaku(Poet-Gazetar ATSH) "Leon Qafzezit,mikut tim kineast,per botimet e tij me karakter erudit,perfshire ketu dhe ato per kinematografine.Me respekt!" Fehmi Hoshafi(Regjisor-Kinostudio Alba -Film) "Komplimente Leon,nje arkiv i vertete me vlera historike" Natasha Shpuza(Inxhiniere RTSH) "Pershendetje Leon,me vjen mire qe talentin dhe shpirtin tend krijues ke arritur ta shprehesh e publikosh me dinjitet.Ti i rezistove tranzicionit si person dhe artist dhe veshtiresite qe te ofroj kjo periudhe ti i ke derdhur ne art.Per kete flasin regjistrimet filmike e dokumentaret qe ti ke realizuar por edhe nje seri librash qe ti i ke shkruar .Une te uroj gjithnje suksese! Megi Llubani(Journalist-Berlin) "Leon,je jo thjesht shkrimtar dhe kineast,por edhe portret..aktori rus,gjerman ose amerikan" Angjelina Xhara Papalilo(Skenariste "Kinostudio) "Dije,studime,enciklopedi gjitheperfshirese" Enver S.Morina(Prishtine) "Te pershendes Leon ,per zjarrin qe mban ti ne shpirt ecen i patrembur ne rruget e jetes,plot madheshti"Jorgji S.Mocka "Shume bukur Leon,e admiroj arkivin tend,deshmi e nje pune pasionante per kinemane" Vlash Dobroniki(USA) "Meravigliozo!Complimenti per il tuo futuro Leon Qafzezi" Anavlis Stefania Bogi(Italia) "Me dukesh si Majakovski!Te pershendes! M.Prenci(Dramaturg-Kritik Teatri) "Mi amigo,llamado Leon"P.Perez(Chile) "Bravo!Suksese te tjera paci gjithmone.Ju pershendes!" Klement Memduh Lutfi(Istambul) "Si kreshniket e dikurshem,tere urtesi,mencuri e dashuri...Te prifte e mbara! Jorgji S.Mocka "Portret fisniku....Flet me shume se nje leksion politikani" Hyda Ismaili(Londer) "Ju pershendes Leon Qafzezi,Ju uroj jete te gjate dhe sa me shume shkrime.Ju falenderojme qe kane mbetur akoma njerez si ju ne kombin shqiptar.Pershendetje nga nje bashkeatdhetare Shqiptare" Katarina Kosta "Gezohem qe ka ende njerez si ju...Me shpirt te madherishem"Eltona Lakuriqi

"I dashur autor !

I nderuar Leon Qafzezi ! Kjo letër ju dedikohet jo vetëm juve, por edhe karakterit dhe shkrimeve tuaja. Nga të cilat kam mësuar shumë dhe që më kanë bërë të ndjej trishtim, dhembje, por jo vetëm, kam ndjerë dhe përjetuar gëzim, krenari. Sidomos në libra si ;” Eda”,”Novela të zgjedhura”,”Funerali i të gjallëve”, etj, kam mësuar se çdo vështirësi dhe pengesë mund të kapërcehet, sepse çdo gjë, çdo situatë e vështirë në të cilën ndodhesh e ka një zgjidhje. Në librat tuaj kam gjetur veten. Jam e sigurtë se nuk jam e vetmja që është ndjerë kështu. Kur lexoj librat tuaj, më duket sikur bëhem pjesë e situatave, sidomos atyre komike. E adhuroj mënyrën se si vetëm me anë të sinopsit, mua libri me terheq ta lexoj. Dhe kjo nuk ndodh vetem me njerin prej librave tuaj, por me te gjithe. Nuk eshte per t’u cuditur pse jeni nje autor dhe shkrimtar i perzgjedhur. Nese ne te ardhmen do te vendos te behem nje shkrimtare , do te deshiroja te isha si ju. Ne librat e mi do te doja te pasqyroja realitetin, perditshmerine dhe bashke me to, peripecite dhe triumfet. Nese ajo qe ju shtyn te shkruani ne nje menyre kaq te bukur e madheshtore eshte talenti , atehere, ajo qe do te me jape mua nje shtyse te madhe eshte pasioni. Nese ju ndani me ne imagjinaten tuaj nepermjet librave e shkrimeve dhe ndjekesit tuaj dhe lexuesit e pelqejne, une dua qe te me adhurojne. Nese ajo qe ju shtun juve te shkruani eshte imagjinata , ajo qe do te me shtyje mua jane eksperiencat. Mos u habisni se sa shume mund te mesoje nje femije adoleshent vetem nga eksperiencat, qe i servir jeta dhe te them te drejten nuk jane te pakta. Eksperiencat nuk jane te vetmet qe jeta mund t’i servire dikujt. Frymezimi per te shkruar nuk vjen vetem nga eksperiencat, por edhe nga karakteri dhe horizonti i shkrimtarit. Nje element tjeter, qe mendoj se ndikojne jane ndjenjat. Ndjenjat jane muza ime. Per mua muza juaj eshte nje mister, por per sa kohe librat tuaj jane shume te pelqyer, kjo nuk ka rendesi. Sa per keshilla, kam vetem nje. Vazhdoni te shkruani ! Nese ka artiste te rinj qe nuk mund te gjejne frymezimin, i keshilloj ata te lexojne librat tuaj, sepse ju jeni frymezim. Cdo liber ka vlerat e tij. Nuk ka libra te keqinj apo te pavlere, thjesht pelqime dhe preference personale. Nga kendveshtrimi i cdo individi gjithcka duket dhe perceptohet ndryshe. Nga kendveshtrimi im personal ju dhe librat tuaj jeni te arrire ! Ju pergezoj dhe ju falenderoj per kontributin tuajne letersi dhe shoqeri ! E di se per te arritur qellimet e mia duhet te punoj fort dhe shume, por jam e vendosur se mund t’ia dal !

                                           Me shume perzemersi, 
                                        Nje lexuese e perkushtuar
                                             Emili Demneri

I dashur Leon.Eshte suprize per mua kur shoh gjithe keto publikime.Komplimenti!Te uroj nje vite te mbare plot shendet e krijimtari.Perqafime !Lionel Konomi

Koka te tilla i duhen kinematografise shqiptare edhe ne 65 vjetor edhe ne 75 vjetor e pse jo edhe ne 85 vjetor! Aleks Gjinaj

To Leon Qafzezi,my Hero,guardian Angel famous, dear & lovely father wishing you a Happy Birthday,so lucky to have you in my life! Keti Qafzezi

Per gjyshi Lonin, qe do ta marre malli per asistenten,dhe atehere do ta vleresoje me shume...(ndoshta do filloje ta paguaje) Duke qene se gjyshit i pelqejne shume motorrat atehere po i dhuroj kete kopertine blloku si kujtim.Befsh sa me shume dokumentare dhe filma... Mbesa jote me detyre jo zyrtare per sa i perket tatimeve

Emili Demneri YOUR MINDS WILL BE GOING A THOUSAND MILES ON HOUR.NON OF YOU MAY EVER BE THE SAME!YOUR ENTHUSIASM IS UP AND NEW IDEAS ARE FLOWING INTO YOUR BRAIN.YOU WILL EXPERIENCE A NEW SENSE OF POWER AND OPTIMISM... RACHELA

Leon Qafzezi, what great accomplishments. I've been writing my first book for a number of years. Thanks for the incentiv Thom Qafzezi

Gorki i koheve moderne Miri Kotoni

Portret Artisti Leon Qafzezi u lind ne 23 shkurt 1953 ne Tirane.Mbasi mbaron shkollen e mesme te pergjitheshme;"Sami Frasheri" ne vitin 1973,vazhdon studimet e larta ne ILA ne degen e kultures per regjisure dhe diplomohet ne 1997 me temen "Folklori dhe Etnografia ne zone e Pezes"Gjate kohes se studimeve ne ILA ve ne skene se bashku me Viktor Zhustin dramen"Vellezerit"me amatoret e uzines "Tirana",ku vleresohen me cmimin e pare.Ne 30 Vjetorin e Clirimit te Atdheut ne 1994 fiton cmim dhe diplome ne Konkursin Kombetar per skenar filmi. Mbasi mbaron shkollen emerohet Pergjegjes Kulture ne zonen e Pezes e te Kasharit deri ne vitin 1986,ku pushohet nga puna dhe denohet ne prodhim.Ne prill te vitit 1996 do te emerohet ne Kinostudio.Deri ne vitin 1992 ai do punoje si drejtor dhe nen drejtor filmi ne disa filma te metrazhit te gjate si psh ne filmat"Rrethimi i vogel""Ne emer te lirise""Kemishet me dylle"si dhe do te interpretoje nje rol te oficerit gjerman ne filmin "Rrethi i kujteses"etj.Me pas punon si inspektor filmi ne Alb Film Distribucion.Po kete vit krijon shoqaten kinematografike"EAGLE FILM ALBANIA"Ne vitin 1993 fillon pune ne Televizionin Shqiptar,si regjisor dhe skenarist.Deri ne vitin 1998 realizon disa filma dokumentare mbi figura te njohura te artit,shkences dhe njerez te vecante.Mund te permendim dokumentaret kushtuar Babe Rexhebit,Zois Shuttie,Ismail Kadares,Omer Kaleshit,Telat Agollit,etj.Realizoi edhe disa dokumentare mbi jeten e bashkeatdhetareve tane ne SHBA,Frane,Itali,etj... Krahas punes artistike ne TVSH,qe nga viti 1992 e nisi me botimin e vellimit poetik"Dashuri pa kredi"e me vone me vellimin tjeter poetik "Eda",novelat"Pashaporte per Ferr'"Tregu i Enderrave""Vrimat e zezaQielli poshte"etj.Nga botimet ne fushen e kinematografise mund te permendim"Portrete kineastesh""Mjeshter te medhenj te filmit""Bote e kuqe"albumin fotografik"Film image "etjGjithashtu ai eshte anetar i shoqates fotografike te Londres"The Association of Photographer"dhe ne konkursin e organizuar ne Paris nga 40 mije fotografe hyn ne 1300 fotografet me te mire te botes per 1995... Aktualisht Leon Qafzezi eshte "viktime"e meritokracise Nano.Shkutimet ne TVSH,e kane lene jashte dyerve te TVSH,por per artistin gjithmone ka nje dere qe hapet..

Flori Slatina Gazeta"55"Emerkure 22 Prill 1998

Krijimtaria,23 libra dhe 32 dokumentare

Leon Qafzezi ka nje kontribut te gjate dhe ne Televizionin Shqiptar si regjisor ne Departamentin e Filmit,ku ka realizuar 10 dokumentare perfshi "Njeriu i Fjales se lire""Dritat e Qytetit""Poeti dhe inkuizicioni""Ne udhen e filmit""Portrete kineastesh"Ai thote se ne shumicen e rasteve ka qene regjisor dhe skenarist bashke.Por me tej Qafzezi thote:"Me pas kalova ne Departamentin e Programacionit,ku pervec dokumentareve realizoja dhe programin javor te televiziont me Genta Popen. Ne vitin 1994 shkoj ne Amerike pa leje nga televizioni duke thyer rregullat.Dhe per kete shkak na pushuan nga puna.Por kur pane qe kishim shkuar per nje film dhe sollem tre dokumentare na rikthyen ne pune dhe dokumentaret u ritrasmetuan edhe me satelit. Ne vitin 1996 sersisht pa leje shkojme ne Paris,kete here me Muharrem Fejzon ku realizuam rreth 7 dokumentare.Nodhi perseri po e njejta situate,me pushuam nga puna por me rimorren perseri dhe dokumentaret u shfaqen me satelit. Ne vitin 1998 me kapi nje shkurtim.Mund te rikthehesha,por vendosa te dilja ne profesion te lire.Prej 15 vjetesh punoj i pavarur.Gjate kesaj kohe u kushtova dhe letersise ku kam botuar disa libra me poezi e tregime te shkurtera,novela.Jane gjithsej 23 libra dhe 32 dokumentare"

Intervistoi Leonard Veizi "Si donin te me digjnin filmin ku kritikohej Berisha"Gazeta "Shekulli"E Hene02 Dhjetor 2015"

Kineastit te njohur Leon Qafzezi,miqesisht Burhan Kukeli

Leonit me repektin me te madh

Minella Kureta

Leonit me respekt.

Maks Velo

Z.Leon Qafzezi,duke dashur ti dhuroj shplodhje e kenaqesi

Ali Ferhati

MIKUT,SHKRIMTARIT,REGJIORIT TE TALENTUAR!

BEDRI MYFTARI

Mikut tim regjisorit dhe skenaristit Leon Qafzezi

Rexhep Polisi

Je plot mend dhe ato i ke nen berete,pas gjyslykeve dhe fshehur krelave te mjekres... Aleks Gjinaj

Leonit qe gabimisht me ngjan

Zyhdi Morava

Z.Qafzezi:Te dhuroj pjesezat me te ndjeshme te qafshpirtit tim poetik

Fatime Kulli

Z.Leon Qafzezi,me dashuri dhe konsiderate te larte.Mikut tim te pazevendesueshem...Vasil Tabaku/poet,shkrimtar

Kalofsh bukur.I nderuar miku im fisnik,Artist! Zan Hysa,USA

I nderuar Leon Qafzezi.Te pershendes qe poston mendime per lashtesine e Gjuhes Shqipe.Po ke botuar liber do desha ta kisha ne biblioteken time. Respekt! Harallamb Kote

Faleminderit dhe respekt profesor dhe miku i mire per mua dhe skraparllinjte...Keni kontribut te vecante per ate zone te thelle malore Rustem Zyko

O Leon,amon merr tregoja nje cike filozofine e Noblit ketij banorit te lagjes se te marreve ne Palorto...se nuk po gjen gje pa bere dhe pa shit e spiunu,tu vjell manuskritet e Lasgushit dhe te Petros,e tu burgos me dhjetra letrare dhe vetem me marre cmimin e vlerave.Ne te 90tes,na quajti jashteqitje,packa se vete eshte krye jashteqitja e kombit dhe spiun 24 karatesh i Frances..Ka plot 30 vjet qe manipulon e korrupton akademine e shkencave me ndihmen e partise qe te jete ai i pari ne listen e personave kandidate per cmimin Nobel..Jepi nje mesim o Kampion

Shpetim Maxhelaku

Kadare,nje nendetese hermetike e indoktrinuar me mbushje tallashore zhytur thelle ne detin e kuq te kultit Enverian,Hoxhist ,duke kerkuar ne rrenjet e PPSH-se,cmimin nobel! Leon Qafzezi

Per Leon Qafzezi,shoku dhe miku,bashkepunetori ne jeten artistike,ne realizimin e shume dokumentareve e kronika. Fatos Rudha 13/03/2022

Grandpa has ears that truly listen arms that always hold,love that’ts never -ending,and a heart that’s made of gold

Emili Demneri

Duket fisi!Fisi mbetet fis per jete o Miku im!

Aleks Gjinaj

Sa fisnik aq patriot o artist i madh.Ju uroj gjithe te mirat! Zan Hysa,New York

Leon,Te falenderoj qe konfirmove shoqerine time ne FB.Shpresoj se do te kemi mundesi te te krijojme dhe ruajme nje shoqeri te sinqerte dhe te qendrurshme ne nivelin tone akademik te komunikimit dhe edukimit. Me respekt, Ali ASLLANI

Ky portret duhet te marri Cmimin Nobel.Jeni intelektual me vlera kombetare.Respekte per ju.Zoti ju bekofte ju dhe familjen Tuaj! Hyda Ismaili/London

Leon,je shume perendimor nga paraqitja dhe sjellja qofte dhe ne cift.Per kete besoj se ka ndihmuar jo vetem shkolla por edhe njohja me boten e qyteteruar.

Ke qene dhe je jo vetem nje artist i shkelqyer por dhe nje sportist i mire. Skender Luari


Leon,je vlere njerezore... Harallamb Kote Historikisht me dinjitet e personalitet Petrit Ago

Gezuar ditelindjen Leon! Gjithe ujevarat e bukura te jetes,le te rrjedhin me vrull ne brazden e diteve tua duke lene pas aromen e nje jete te jetuar bukur dhe me dinjitet.Cfaredo qofte e bukur e dlire,enderrimtare ne jeten tende,le te cele lule gezime e miresie,ne nje shpirt te bukur e fisnik... Hyqmet B.Hasko

Babushi me i mire dhe i dashur ne bote.Te dua shume sa e gjithe jeta dhe te kesh shendet dhe cfare te deshiron ty zemra.Te paca sa malet!Edhe 100 Vjec te na behesh! Martin Qafzezi


Jeta ime Nje re dhimbje Qe largohet perfundimisht Ne bardhe e zine e kohes E mbarsur me shi e fortune Ndalet larg... Ne funeralin e ererave Per te hedhur lopaten e fundit Mbi pafytyresin e Kohes

Leon Qafzezi Leon,e di qe mbas vdekjes sime do vuash shpirterisht,por keshtu eshte jeta Amalia qafzezi

Portret djaloshi simpatik,shoku i klases tone qe binte ne sy per charmin,natyren e qete dhe teper inteligjent.Sa shpejt kaluan vitet Leon. Megi Llubani,Berlin

Ju paske i punuar ne Hollivud,por ne nuk e paskemi ditur... Irena Asqeriu

Personalitet,shume i vecante dhe ne paraqitjen e jashtme,koleg i mire,Leon Anxhelina Xhara

Legjende! Niko Millo

Je Gjigand! Mina Qirici

Urime Mjeshter,nje pene e arte dhe nje pune gjigande ne fushen e Kinematografise Irena Asqeriu

...Regjisor i Madh i Shqiptarizmes! Astrit Q.Memia

I paharruar qofte mbiemri Qafzezi Muharrem Fejzo