Aktrimi/Oda/Në tokën në mes kufijve

Nga Wikibooks
< Aktrimi‎ | Oda
Jump to navigation Jump to search

Në tokën mes kufijve - 2010
Arben I. Kastrati


Luajne: Adem Karaga, Muzbajdin Qamili, Arben I. Kastrati, Vedat Haxhiislami, Besnik Krapi, Ernest Zymberi, Denalda Teli


Skenografia e Kostumografia: Shqipe Kamberi


Muzika: Labinot Krasniqi


Kamera: Yll Citaku


Zerimi: Pellumb Ballata


Ndricimi: Lulezim Bejta


Monatazhi: Albin Xharra


Skenari e Regjia: Arben I. Kastrati


Zhanri: Drame


Kohezgjatja: 90 min.“Ne token mes kufijve” eshte nje drame qe pershkruan historine e tre shqiptareve qe rastesisht takohen “ne token mes kufijve”. Takimi mes shqiptarit nga Kosova qe ndjen mungesen e atdheut, mungesen e identitetit kombetar, shqiptarit nga Shqiperia qe ndjen pasojat e atdheut komunist qe e ndjek, e dhunon dhe shqiptarit nga Maqedonia te cilin shteti as qe e trajton…


Ne takimin e rastesishem, te tre shqiptaret hasin ne divergjenca, si pasoje e besimeve te ndryshme e botkuptimeve qe kane per atdheun, identitetin, kombin, boten…


Te tre jane shqiptar, te tre kane nevoje te ikin…per ku…