Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Njeri e kufi/1"

Jump to navigation Jump to search
(U kthye versioni 26481 i bërë nga Special:Contributions/Come2al (User talk:Come2al))
===== A është nxehtë në Afrikë? =====
{{dygishta}} Anë e përtej mesit të Afrikës ''shkon'' vija e ekuatorit dhe nëntë të dhjetat e sipërfaqes ndodhen në trope. Gjatë tërë vitit sundojnë temperatura të larta - për ne. Dallimi në mes dimrit dhe verës afrikane është aq i vogël sa që mund të themi se nuk ka dallim - pos në letër. Sahara gjigante është copa më e nxehtë e sipërfaqes së dheut të Tokës.
 
Temperaturat më të larta në botë të shënuara ndonjiher janë arritur në Al-Azizi në Libi 53 gradë C.
 
===== Cili është shteti më i madh afrikanë? =====
350

edits

Menyja e lëvizjeve