Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Fjalorthi"

Jump to navigation Jump to search
(anticiklon)
|'''Albedo'''
| Albedo- quhet ajo pjesë errezatimit diellor që reflektohrt prej sipërfaqes tokësore dhe uore.
 
|-bgcolor="#f5f5f5"
|'''Alfred Wegener'''
| Alfred Wegener klimatolog gjermane dhe gjeofizikant i cili, në 1915,ka botuar versionin e zgjeruar të librit të tij 1912 Origjina e kontinenteve . Kjo punë ishte një nga të parat që sugjerojnë domethënie kontinentale dhe pllakat tektonike.
 
|-bgcolor="#f5f5f5"
350

edits

Menyja e lëvizjeve