Dallime mes rishikimeve të "Vitviteja/MIGJENI"

Jump to navigation Jump to search
No edit summary
*26 gusht: Në një sanatorium pranë Torinos në Torre Pellice në Itali, në moshën 27 vjeçare vdesë MIGJENI.<ref name=GJSH/><ref name=WikiMigjeni>Enciklopedia "Wikipedia" artikulli : [http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Millosh_Gjergj_Nikolla&oldid=792365 Migjeni]</ref>
=====data=====
* 1876 : Para se të vdiste, gjyshi i Migjenit, Nikolla Dibrani, më 1876, u bë me dy djem. Gjergji (ose Gjoka) (1872-1924, i ati i Milloshit) dhe Kristo<ref>sipas Wikit: Skender Luarasi,<tt> "Migjeni: Jeta" </tt>.: Cetis:Tirana, 2002, pp 7-8.</ref><ref name=WikiMigjeni/>.
* 1900 : I ati i Migjenit, Gjergji martohet me Sofia Kokoshin (e ëma Migjenit)<ref name=WikiMigjeni/>.
* 1956: Me interesimin e pushtetit popullor eshtrat e Migjenit u sollën në vendlindje (1956)<ref name=WikiMigjeni/>.
2.797

edits

Menyja e lëvizjeve