Dallime mes rishikimeve të "Vitviteja/MIGJENI"

Jump to navigation Jump to search
* 1876 : Para se të vdiste, gjyshi i Migjenit, Nikolla Dibrani, më 1876, u bë me dy djem. Gjergji (ose Gjoka) (1872-1924, i ati i Milloshit) dhe Kristo<ref>Skender Luarasi,<tt> "Migjeni: Jeta" </tt>.: Cetis:Tirana, 2002, pp 7-8.</ref><ref name=WikiMigjeni/>.
* 1900 : I ati i Migjenit, Gjergji martohet me Sofia Kokoshin (e ëma Migjenit)<ref name=WikiMigjeni/>.
* 1956: Me interesimin e pushtetit popullor eshtrat e Migjenit u sollën në vendlindje (1956)<ref name=WikiMigjeni/>.
* 1961 deri 1993 : Godina në të cilen ishte lindur Migjeni ishte e ndërtuar në oborrin e shtëpisë së Trimçeveve dhe pikërisht kjo shtëpi u bë edhe Muzeu i Migjenit nga viti 1961 deri ne vitin 1993.<ref name=WikiMigjeni/>
 
2.797

edits

Menyja e lëvizjeve