Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Planeti/1"

Jump to navigation Jump to search
No edit summary
=====Pse s´ka jetë në hënë?=====
{{dygishta}} Prerja tërthore e hënës është e gjatë vetëm 3476 kilometra. Forcat tërheqëse të qendrës së saj d.m.th forcat e gravitacionit janë gjashtë herë më të vogla se në tokë. Këto forca tërheqëse nuk janë të afta që të mbajnë gazet në atmosferën e hënës. Për këtë atmosfera e hënës është pa ajër, dhe jeta pa ajër nuk është e mundshme - së paku për njohurit tona.
edhe nuk ka uj
 
=====A është hëna e moçme sa toka?=====
2.797

edits

Menyja e lëvizjeve