Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Planeti/1"

Jump to navigation Jump to search
 
=====Po vendet tropike?=====
{{dygishta}} Tropet shtrihen diku 2600 kilometra larg ekuatorit, në veri e në jug të tij. Në veri rreth gjerësisë gjeografike veriore 23 27' V, dhe në jug nga pika në gjerësinë gjeografike lindore 23 27' L. Tropet janë hapësirat më të ngrohta të planetit, për shkak se këto anë i rrahin më së shumti rrezet e diellit.
 
=====Çka janë hemisferat?=====
10.849

edits

Menyja e lëvizjeve