Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Njeri e kufi/2"

Jump to navigation Jump to search
{{dygishta}} Nuk e besojë sepse kjo rrugë që në kohërat e vjetra ishte rrugë e njohur për karvanët dhe shtrihej anë e përtej Azisë. Udha nëpër këtë rrugë nuk ka qenë gjithnjë e mëndafshtë - ka ndodhur që tregtarët të vriten gjatë udhëtimit të tyre me kuaj që para 2000 viteve. Këta tregtarë nëpërmjet kësaj rruge, nga Kina e moçme sillnin në perëndim, mallra si mëndshin, biberna apo gjëra të mangëta e të çmueshme. Rruga gjarpëronte nëpër bjeshkë e male të ashpra, nëpër shkretëtira, deri në Indi e Evropë. Një karvani tregtar nga Kina i nevojiteshin 6 deri në tetë vite që të arrinte tek ne. Pasi që nga kjo rrugë vinin më shpesh karvanët me mëndafsh ky emër i mbeti edhe pas kultivimit të mëndafshit në Evropën e shekullit të VI-të.
 
=====Ku ndodhet malet më të larta azatetë Indisë?=====
{{dygishta}} Në veri të saj. Aty qëndrojnë malet më të lata të planetit, maja e njohur e të cilave ndodhet në Nepal - ''Monte Everesti''. Maja më e lartë në Indi është një maje e bjeshkëve të Himalajës. Ajo quhet ''Nanda Devi'' dhe ngritët lartë në 7817 ''metërsh''.
 
=====Çfarë moshe arrijnë njerëzit në Azi, po mendoj mesataren?=====
=====Çka është Japonia?=====
10.849

edits

Menyja e lëvizjeve