Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Njeri e kufi/1"

Jump to navigation Jump to search
 
===== Ka shumë endacakë, Afrika? =====
{{dygishta}} Disa afrikanë kanë mbajtur dhe kultivuar traditën e tyre të jetës. Endacakët - njerëz për të cilët ''kufiri politik'' nuk ekziston, në Saharës dhe në anën veri lindore të Afrikës enden dhe zënë si vendbanim troje. Ata kah të enden, me vete marinë të mirat e tyre si devetë, dhëntë e dhitë. Nuk kanë vend qëndrim të ''përjetëshem'', vend qëndrimi i tyre është e gjithë ajo anë, ndërsa vend ndalimi aty ku është gjelbërimi i nevojshëm për kafshët e tyre.
 
| valign="top" width="300px" bgcolor=#ABCDEF|
<center>
10.849

edits

Menyja e lëvizjeve