Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Njeri e kufi/1"

Jump to navigation Jump to search
 
===== A është nxehtë në Afrikë? =====
{{dygishta}} Anë e përtej mesit të Afrikës ''shkon'' vija e ekuatorit dhe nëntë të dhjetat e sipërfaqes ndodhen në trope. Gjatë tërë vitit sundojnë temperatura të larta - për ne. Dallimi në mes dimrit dhe verës afrikane është aq i vogël sa që mund të themi se nuk ka dallim - pos në letër. Sahara gjigante është copa më e nxehtë e sipërfaqes së dheut të Tokës.
 
===== Cili është qyteti më i madh afrikanë? =====
10.849

edits

Menyja e lëvizjeve