Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Njeri e kufi/1"

Jump to navigation Jump to search
 
===== Kam lexuar shprehjen "Harmatta", çka është? =====
{{dygishta}} Një erë afrikane e cila fryn nga dhjetori deri në shkurt, nga brendia e Saharës në drejtim të perëndimi dhe veri perëndimit të kontinentit. Nuk është erë ngrohtë dhe është e thatë për shkak se shkretëtira nuk është aq e nxehtë - ''"freskia e Saharës"''. ''Hamatani'' me veti merr me vete rërë nga Sahara dhe e dërgon në vendet përreth saj - nganjëherë deri në Evropë.
 
===== A është nxehtë në Afrikë? =====
10.849

edits

Menyja e lëvizjeve