Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Planeti/3"

Jump to navigation Jump to search
(http://www.gjuha-shqipe.com/shkarko/AS_2_0.zip)
{{dygishta}} Metroidët janë aq të mëdhenj sa që ja arrijnë të depërtojnë atmosferën dhe të bien mbi sipërfaqen e tokës. Deri më tani, metroidi me madhësi më të madhe është gjetur në Namibi, në vitin 1920. Ky metroid ka gjatësi mbi dy metra dhe peshon gati 60 tonelata. si duket në të kalurën e largët, toka është goditur nga metroid edhe më të mëdhenj.
 
=====Çka ka në metroidmeteorit?=====
{{dygishta}} Për nga masa përbërëse e metroidëvemeteoritëve, ata ndahen në dy lloje kryesore: MetroidMeteorit guri - copa të ngurta e të shkëputura nga asteroidet si shkak i ndeshjeve në gjithësi, dhe MetroidMeteorit hekuri - masë e hekurit apo masë e përzier nga xehja e hekurit-nikelit. Ky lloji i fundit, në raste të rralla në përbërje të vetë ka dhe dyoksid-karbon. Përndryshe metroidëtmeteoritët nuk kanë ndryshuar përbërësit që nga krijimi i sistemit diellor.
 
=====Çka është varri i metroidit?=====
10.849

edits

Menyja e lëvizjeve