Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Gur e pluhur/3"

Jump to navigation Jump to search
 
=====Si u krijunë malet?=====
{{dygishta}} Sipas shkencëtarëve kemi tri lloje të maleve, të cilat veçohen përnga mënyra krijimit të tyre: Malet e vullkaneve, malet valore dhe bloqet e maleve.
 
=====Çfarë lartësi ka Mount Everesti?=====
{{dygishta}} [[Tokajon/Fjalorthi|Ekspert Gjeografi na shkruan]]: ''Mount Everest, (nepalisht: Sagarmatha, tibetisht: Chomolangma) është maja më e lartë malore në botë. Gjindet në Himalajet Lindore, në anën kineze të kufirit me Nepalin. Maja arrinë lartësinë rreth 8848 metra.''
10.849

edits

Menyja e lëvizjeve