Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Ujë e lumë/3"

Jump to navigation Jump to search
 
=====Çka është delta e lumit? =====
{{dygishta}}[[Tokajon/Fjalorthi|Ekspert Gjeografi na shkruan]]: ''Delta e lumit quhet forma karakteristike grykëderdhjes së lumit. Delta më e njohur është delta e lumit Nil, e cila ka marrë emrin nga shkronja greke e të njëjtës formë delta (Δ) dhe kështu përdorët për deltat tjera në botë.''
 
=====Pse disa delta të lumenjëve janë më të mëdha?=====
10.849

edits

Menyja e lëvizjeve