Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Jetë e gjallesë"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: <center><font face="Alba super" size="4" color="blue">Tokajon<br><br>Jetë e gjallesë</font></center> <div style="border:1px solid #8898bf; border-top:0px solid white; padding:0px 0...)
 
No edit summary
{|class="wikitable" width="100%" style="background-color:white; color:brown ; font-size:100%;"
|
# Si ka filluar të gjallëroj jeta në tokë?
# Po, si dukej toka kur gjallërojë jeta?
# Si i quajn gjeografët coftinat e moçme?
# Si mund të gjejë fosilie?
# Gjallesat, ndikojnë në atmosferën e tokës?
# Cilat janë vetit e rëndësishme të gjallesave?
# Si e gjenë moshen e gurit gjeologu?
# Si krijohen fosiliet?
# Kush ishte i pari me mbledhjen e fosilieve?
# Çka është Kambriumi?
# Si dukej jeta në atë kohë?
# Kur kanë que kry peshqit?
# Kur ishin peshqit sundues të botës?
# Kur e pushtuan bimët tokën?
# Pse dual pesku nga uji?
# A kanë fakte gjeografët pushtimin e dheut nga gjallesat?
# Cilat gjallesa jetojnë edhe në ujë edhe në dhe?
# Kur filloj gjuetia?
# Si e masin gjeologët kohën?
# Fieri?
# Pse fituan Zvarranikët në tokë?
# Po, pse u zhduken shumica e tyre?
# Ishin dinosaurët gjallesa grabitëse?
# Kur vendosën lartëmadhërin e tyre mbi tokë, dinosaurët?
# Jetonin dinosaurët vende-vende?
# Po, mburoja trupore e dinosaurëve?
# Jetuan dinosarët në Artaktsë?
# Kishte ushqim të mjaftushëm për gjallesa aq të mëdha?
# Kur filluan të fluturojnë reptilët?
# Cilët nga dinosaurët ishin më të tmerrëshëm?
# Cili dinosaurë bërtiste gjatë frymëmarrjes?
<!-- -->
|}
10.849

edits

Menyja e lëvizjeve