Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Gur e pluhur/3"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
|}</center>
----
: '''[[Tokajon/Fjalorthi|Ekspert gjeografi na shkruan]]:'''
* '''''Epirogjenez'''/ë, ~a. Lëvizje ose luhatje të kores së Tokës, që zhbvillohen shumë ngadalë, por që janë të përhershme ( shekullore) dhe manifestohen me ngritjen e një pjese të kores së Tokës, e cila në pjesë tjetër shkakton uljen dhe anasjelltas.''
 
* '' '''Lumi i Nerodimës''' është i njohur për bigëzimin e tij. Ndonëse ky fenomen gjeografik është artificial, është i vetmi në kontinentin tonë.''
|-
|
10.849

edits

Menyja e lëvizjeve