Dallime mes rishikimeve të "Sistemi i n ekuacioneve lineare me n të panjohura"

Jump to navigation Jump to search
(Faqe e re: {{StyllaMatricatdhepërcaktorët|MP}} Forma e përgjithshme e sistemit të <math>n</math> ekuacioneve (barazimeve) lineare me <math>n</math> të panjohura është: <center><math>\begin{m...)
 
 
Me aplikimin e formulave të <i>Cramerit</i> përftohet : <math>x_1=-2, x_2=2, x_3=-3</math> dhe <math>x_4=3</math>, prandaj katërshi i renditur (<math>-2, 2; - 3; 3</math>) është zgjidhja e sistemit të dhënë.
 
[[Algoritmi i Gaussit]]
[[Category:Matricat]][[Category:Përcaktorët]][[Category:Ekuacionet]]
10.849

edits

Menyja e lëvizjeve